سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری

طبق برنامه هفتگی یک سری سوالات متداول کاربران را در هفته انتخاب می‌کنیم و به آن پاسخ می‌دهیم. امروز قرار است، سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری را با هم بررسی کرده و به آن‌ها بصورت کامل پاسخ دهیم.

سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری

مسلما فیبرهای نوری کاربردهای متعددی دارند که شما هم متوجه آن‌ها هستید. در واقع هر کسی که با آن فیبرها کار می‌کنند، حتما باید بدانند چه نوع کاربردهایی دارند. حال که شما از این عملکردها باخبرید، سوالاتی هم برایتان پیش می‌آید که ما رایج‌ترین‌ها را انتخاب کردبم و قرار است به آن پاسخ دهیم.

سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری

۱- تا کجا می توانم سیگنال AV را روی فیبر نوری منتقل کنم؟

یکی از سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری درباره مسافت انتقال سیگنال AV روی فیبر نوری است. سیگنال‌های AV نوری می‌توانند برای چندین کیلومتر یا مایل با فیبر سینگل مود و صدها متر یا هزاران فوت با فیبر مالتی مود منتقل شوند. فیبر مالتی مود جدیدتر و بهینه شده با لیزر ممکن است مسافت انتقال را تا 2 کیلومتر افزایش دهد. به طور معمول، الیاف مالتی مود در داخل ساختمان‌ها، بین طبقات یا در یک طبقه استفاده می‌شوند، در حالی که الیاف سینگل مود برای انتقال مسافت طولانی بین ساختمان‌های داخل دانشگاه یا بین امکانات طراحی شده است.

۲- چه برنامه هایی در AV به فناوری فیبر نوری نیاز دارند؟

فناوری فیبر نوری هنگام انتقال سیگنال‌های ویدئویی، صوتی و کنترلی در مسافت‌های طولانی، در محیط‌های امن یا خطرناک یا هرجایی که برای اثبات آینده سیستم AV مهم است، ایده آل است. انتقال از راه دور باعث می‌شود محصولات فیبر نوری برای نصب در استادیوم‌ها، پردیس‌های کالج، امکانات پزشکی، دانشگاه‌های بزرگ، مراکز هنرهای نمایشی، سالن‌های کنسرت و ساختمان‌های اداری ایده آل باشد. انتشار سیگنال کم، باعث می‌شود محصولات فیبر نوری برای محیط‌های امن مانند برنامه‌های نظامی یا دولتی ترجیح داده شوند. فیبر نوری فناوری ایده آلی برای استانداردهای ویدئویی دیجیتال چند گیگابایتی است و اطمینان از ارتقا سیستم AV به استانداردهای آینده را تضمین می‌کند.

۳- سیستم AV فیبر نوری در مکان های بزرگ و انتقال طولانی مدت چه مزایایی دارد؟

یکی دیگر از سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری درباره مزایای سیستم AV فیبر نوری است. فیبر نوری در مقایسه با سیم برق کم تلفات است و می‌تواند سیگنال را در فواصل بسیار طولانی بدون نیاز به تکرار کننده منتقل کند. در مقایسه، انتقال نوری هزینه کمتری نسبت به انتقال الکتریکی برای مسافت‌های طولانی دارد.

۴- مزایای سیستم های AV فیبر نوری در کاربردهای دولتی چیست؟

سیم‌های مسی سیگنال‌های الکتریکی ساطع می‌کنند که می‌توان آنها را با تجهیزات شنیداری ویژه دریافت کرد. برای جلوگیری از این انتشارات، مناطق ایمن در ساختمان‌های دولتی و تاسیسات نظامی به طور الكتریكی از سایر قسمت‌های تاسیسات جدا شده‌اند تا از هرگونه انتشار الكتریكی سرگردان جلوگیری كنند. از آنجا که فیبر نوری از تداخل الکتریکی مصون است و انتشار الکتریکی صفر دارد، انتقال اطلاعات حساس به سیم مسی ترجیح داده می‌شود. برای رهگیری سیگنال نوری که از یک فیبر عبور می‌کند، باید اتصال قطع شود که به راحتی قابل تشخیص است. از آنجا که فیبر نوری از شیشه ساخته شده است، می‌توان از آن برای انتقال اطلاعات بین امکانات ایمن که از نظر الکتریکی جدا شده‌اند نیز استفاده کرد.

۵- مزیت های سیستم AV فیبر نوری در کاربردهای پزشکی چیست؟

سیستم‌های پزشکی برای ایمنی، نیاز به جداسازی تجهیزات الکتریکی از بیمار دارند، معمولاً محدودیت‌های مکانی برای کار با کابل در آن‌ها وجود داشته و باید تأثیر تداخل الکتریکی بر سایر تجهیزات پزشکی حساس را محدود کنند. علاوه بر این، نمایشگرهای فیلم با ولتاژ بالا باید از دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی جدا شوند. غالباً نمایشگرها روی بوم‌ها نصب می‌شوند تا بتوانند برای مشاهده بهینه توسط جراح و سایر کادر پزشکی تنظیم شوند. این نوع سیستم نصب مستلزم این است که محیط کابل کشی کوچک باشد اما همچنین محکم باید باشد. از آنجا که کابل‌های فیبر نوری از شیشه ساخته شده‌اند، نمایشگرهای دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی را جدا می‌کنند، به اندازه کافی کوچک هستند که در داخل بوم نصب می‌شوند و هیچ سیگنال الکتریکی ساطع نمی‌کنند که بر تجهیزات دیگر تأثیر بگذارد.

۶- مزایای سیستم های AV فیبر نوری در محیط های خطرناک چیست؟

اغلب بخارها یا گازهای قابل انفجار یا قابل اشتعال در محیط‌های خطرناک وجود دارد. اگر سیم مسی حامل سیگنال الکتریکی شکسته شود، معمولاً جرقه‌ای ایجاد شده که می‌تواند باعث بخار شدن بخارات در این نوع محیط شود. از آنجا که کابل‌های فیبر نوری نور را حمل می‌کنند، در صورت خراب شدن جرقه نمی‌زنند. به همین دلیل، کابل فیبر نوری اغلب در محیط‌های خطرناک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۷- مزایای سیستم های AV فیبر نوری در محیط های پر سر و صدا از نظر الکتریکی چیست؟

تجهیزات سنگین مانند ماشین آلات صنعتی، تهویه مطبوع و موتورها سیگنال‌های الکتریکی شدیدی منتشر می‌کنند که می‌تواند با سیگنال‌های AV منتقل شده در سیم‌های مسی مجاور تداخل ایجاد کند. کابل‌های فیبر نوری ساخته شده از شیشه، سیگنال‌های الکتریکی سرگردان را نمی‌گیرند و در برابر تداخل‌های الکتریکی ایمن هستند.

۸- چگونه فناوری فیبر نوری می تواند در آینده از سیستم AV استفاده کند؟

انتقال به استانداردهای ویدئویی دیجیتال و رزولوشن‌های بالاتر، بسیاری از محدودیت‌های کابل کشی مس را نشان داده است. سیگنال‌های ویدئویی دیجیتال با وضوح بالا با نرخ داده‌های چند گیگابایتی کار می‌کنند و کابل کشی مس را به حد مجاز می‌رسانند. نصب کابل‌های فیبر نوری در سیستم‌های امروزی مسیری را برای سیگنال‌های ویدئویی آینده فراهم می‌کند. کابل فیبر نوری یک راه حل کابل کشی ایده آل برای نرخ داده‌های چند گیگابایتی و مسافت‌های طولانی مورد نیاز در سیستم‌های AV آینده است.

۹- اندازه و وزن کابل فیبر نوری با کابل کواکسیال چگونه مقایسه می شود؟

فیبر نوری بسیار کوچکتر و سبک‌تر از کابل‌های الکتریکی است و ظرفیت آن هزاران برابر بیشتر از کابل کواکسیال است. طول 1000 متر (3،280 فوت) یک کابل توزیع 24 فیبر نوری با وزن 46 پوند و قطر 8.7 میلی متر (0.33 اینچ)است، در مقایسه با بسته نرم افزاری 24 کابل RG-6 که 3600 پوند وزن دارد و تقریباً پنج برابر قطر در 38 میلی متر (1.5 اینچ). با این حال، در عمل، انتقال فیلم دیجیتال با وضوح بالا بیش از 1000 متر RG-6 غیرممکن است، در حالی که کابل فیبر نوری بیش از ظرفیت کافی برای انتقال چندین سیگنال ویدیویی HD بیش از هزاران متر با عملکرد پیکسل دارد. این سوال یکی از سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری است.

۱۰- چه زمانی باید از فیبر سینگل مود در سیستم AV استفاده شود؟

الیاف Singlemode برای انتقال طولانی تا 30 کیلومتر (18.75 مایل) بهینه است. برای انتقال سیگنال بین ساختمان در دانشگاه یا شرکتی ایده آل است. همچنین می‌توان از آن برای انتقال مسافت طولانی بین تأسیسات جداگانه استفاده کرد.

۱۱- چه زمانی باید از فیبر مالتی مود در سیستم AV استفاده شود؟

از فیبر نوری مالتی مود برای انتقال سیگنال‌های صدها متر یا هزار پا استفاده می‌شود. برای انتقال سیگنال بین طبقات یک ساختمان یا از یک اتاق تجهیزات به طیف گسترده‌ای از اتاق‌ها و فضاهای ارائه، ایده آل است.

۱۲- از چه نوع الیاف مالتی مود برای نصب جدید استفاده می شود؟

فیبر مالتی مود OM4 برای همه برنامه‌های نصب شده جدید توصیه می‌شود. وضوح و عمق رنگ سیگنال‌های ویدئویی همچنان در حال افزایش است. کابل فیبر نوری OM4، با افزایش وضوح تصویر و نرخ داده را در آینده فراهم می‌کند.

۱۳- هنگام افزودن و نصب، از چه نوع الیاف مالتی مود باید استفاده شود؟

ترکیب کردن فیبر مالتی مود با اندازه‌های مختلف کور در یک اجرای الیاف معمولاً توصیه نمی‌شود. اگر فیبرهای موجود از طریق ذوب کردن یا اتصال الیاف به یکدیگر گسترش یابد، معمولاً از همان اندازه کور فیبر نوری استفاده می‌شود. با این حال، اگر فیبر نوری نصب شده به دلیل بروزرسانی توانایی مدیریت سیگنال را ندارد، ممکن است نصب کابل OM4 امکان‌پذیر باشد.

۱۴- چرا فیبر سینگل مود نسبت به فیبر مالتی مود هزینه کمتری دارد؟

فیبر سینگل مود دارای کور شاخص پله‌ای است، در حالی که فیبر مالتی مود دارای یک کور شاخص درجه بندی شده با نیازهای عملکرد بسیار محدود است. بنابراین، تولید فیبر سینگل مود هزینه کمتری دارد.

۱۵- چرا همیشه از فیبر سینگل مود استفاده نمی کنید؟

یکی دیگر از سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری این است که چرا همیشه از فیبرهای سینگل مود استفاده نمی‌شود؟ منابع نوری و آشکارسازهای نوری لیزری که برای کاربردهای سینگل مود استفاده می‌شوند به طور قابل توجهی گران‌تر از آنهایی هستند که برای فیبرهای مالتی مود استفاده می‌شوند. این تفاوت به هزینه‌های بالاتر تجهیزات برای سیستم‌های سینگل مود تبدیل می‌شود.

جمع بندی سوالات شما

در این نوشته همان‌طور که می‌بینید به سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری پاسخ دادیم. فیبرهای نوری کاربردهای متعددی دارند و هر فردی که درباره آن‌ها مطلع باشد، مسلما سوالاتی در ذهن دارد که ما در اینجا مهم‌ترین‌ها را جمع آوری کرده و پاسخ دادیم.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز کسی به این مطلب رای نداده است)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟