سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری

طبق برنامه هفتگی یک سری سوالات متداول کاربران را در هفته انتخاب می‌کنیم و به آن پاسخ می‌دهیم. امروز قرار است، سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری را با هم بررسی کرده و به آن‌ها بصورت کامل پاسخ دهیم.

سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری

همانطور که می  دانید فیبرهای نوری کاربردهای متعددی دارند و هر کسی که با آن فیبرها کار می‌کنند، حتما باید بدانند چه نوع کاربردهایی دارند. حال که شما از این عملکردها باخبرید، مسلما سوالاتی هم برایتان پیش می‌آید که ما رایج‌ترین‌ آنها را انتخاب کردیم و قرار است به آن پاسخ دهیم.

سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری

۱- تا کجا می توانم سیگنال AV را روی فیبر نوری منتقل کنم؟

یکی از سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری درباره مسافت انتقال سیگنال AV یا صوت و تصویر را روی فیبر نوری است. سیگنال‌های AV نوری می‌توانند برای چندین کیلومتر یا مایل با فیبر سینگل مود و صدها یا هزاران متربا فیبر مالتی مود منتقل شوند. نسل جدید فیبرهای مالتی مود بهینه شده، با استفاده از لیزر به عنوان منبع نوری ممکن است مسافت انتقال را تا 2 کیلومتر افزایش دهند. به طور معمول، فیبرهای مالتی مود در داخل ساختمان‌ها، بین طبقات یا در یک طبقه استفاده می‌شوند، در حالی که فیبرهای سینگل مود برای انتقال مسافت طولانی بین ساختمان‌های داخل دانشگاه یا انتقالات طولانی تر طراحی شده است.

۲- چه برنامه هایی در AV به فناوری فیبر نوری نیاز دارند؟

فناوری فیبر نوری هنگام انتقال سیگنال‌های ویدئویی، صوتی و کنترلی در مسافت‌های طولانی، در محیط‌های امن یا خطرناک یا هرجایی که برای اثبات آینده سیستم AV مهم است، ایده آل است. انتقال از راه دور باعث می‌شود محصولات فیبر نوری برای نصب در استادیوم‌ها، پردیس‌های کالج، امکانات پزشکی، دانشگاه‌های بزرگ، مراکز هنرهای نمایشی، سالن‌های کنسرت و ساختمان‌های اداری ایده آل باشد. احتمال پایین نشت سیگنال ها به بیرون، باعث می‌شود محصولات فیبر نوری برای محیط‌های امن مانند برنامه‌های نظامی یا دولتی ترجیح داده شوند. فیبر نوری فناوری ایده آلی برای استانداردهای ویدئویی دیجیتال چند گیگابایتی است و اطمینان از ارتقا سیستم AV به استانداردهای آینده را تضمین می‌کند.

۳- سیستم AV فیبر نوری در مکان های بزرگ و انتقال راه دور چه مزایایی دارد؟

یکی دیگر از سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری درباره مزایای سیستم AV فیبر نوری است. فیبر نوری در مقایسه با سیم برق کم تلفات است و می‌تواند سیگنال را در فواصل بسیار طولانی بدون نیاز به تکرار کننده منتقل کند. در مقایسه، انتقال نوری هزینه کمتری نسبت به انتقال الکتریکی برای مسافت‌های طولانی دارد.

۴- مزایای سیستم های AV فیبر نوری در کاربردهای دولتی چیست؟

سیم‌های مسی هنگام انتقال اطلاعات، در اطراف خود سیگنال‌های الکتریکی ایجاد می‌کنند که می‌توان آنها را با تجهیزات شنیداری ویژه دریافت کرد. برای جلوگیری از این نشت این اطلاعات به بیرون، مناطق ایمن در ساختمان‌های دولتی و تاسیسات نظامی به طور الكتریكی از سایر قسمت‌های تاسیسات جدا شده‌اند تا از هرگونه انتشار الكتریكی جلوگیری كنند. از آنجا که فیبر نوری از تداخل الکتریکی مصون است و هیچ نشت اطلاعاتی به بیرون ندارد، برای انتقال اطلاعات حساس ترجیح داده می‌شود تا از فیبر نوری به جای سیم مسی استفاده شود. برای رهگیری سیگنال نوری که از یک فیبر عبور می‌کند، باید اتصال قطع شود که به راحتی قابل تشخیص است. از آنجا که فیبر نوری از شیشه ساخته شده است، می‌توان از آن برای انتقال اطلاعات بین امکانات ایمن که از نظر الکتریکی جدا شده‌اند نیز استفاده کرد.

۵- مزیت های سیستم AV فیبر نوری در کاربردهای پزشکی چیست؟

در سیستم‌های پزشکی جهت حفظ ایمنی، تجهیزات الکتریکی باید از بیماران جدا باشند و تأثیر تداخل الکتریکی بر سایر تجهیزات پزشکی حساس نیز به حداقل برسد. این سیستم ها معمولاً دارای محدودیت‌ مکانی برای استفاده از کابل هستند. علاوه بر این، نمایشگرهای فیلم با ولتاژ بالا نیز باید از دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی جدا باشند. غالباً نمایشگرها روی بوم‌ها نصب می‌شوند تا جراح و سایر کادر پزشکی با دقت و سهولت بتوانند محل جراحی را مشاهده کنند. این نوع سیستم نصب نیازمند محیط کابل کشی کوچک باشد اما محکم است. کابل‌های فیبر نوری از آنجا که از شیشه ساخته شده اند بسار سبک هستند و به اندازه کافی کوچک هستند لذا می توانند به راحتی در داخل بوم نصب شوند. فیبرهای نوری به علت ساختار داخلی منحصر بفردشان هیچ سیگنال الکتریکی به بیرون ساطع نمی‌کنند و بر تجهیزات دیگر تأثیری نمیگذارند.

۶- مزایای سیستم های AV فیبر نوری در محیط های خطرناک چیست؟

در محیط‌های خطرناک، اغلب بخارها یا گازهای قابل انفجار و اشتعال وجود دارد. اگر سیم مسی حامل سیگنال الکتریکی شکسته شود، معمولاً جرقه‌ای ایجاد شده که می‌تواند باعث اشتعال این گازها در محیط های خطرناک شود. از آنجا که کابل‌های فیبر نوری، نور را انتقال می‌دهند، در صورت شکسته شدن جرقه نمی‌زنند. به همین دلیل، کابل فیبر نوری برای استفاده در محیط‌های خطرناک بسیار مناسب اند.

۷- سیستم های AV فیبر نوری از نظر الکتریکی در محیط های با نویز بالا چه مزیتی دارند؟

تجهیزات سنگین مانند ماشین آلات صنعتی، تهویه مطبوع و موتورها سیگنال‌های الکتریکی شدیدی منتشر می‌کنند که می‌تواند با سیگنال‌های AV منتقل شده در سیم‌های مسی مجاور دچار تداخل شوند. کابل‌های فیبر نوری ساخته شده از شیشه، نویزهای الکتریکی موجود در محیط را نمی‌گیرند و در برابر تداخل‌های الکتریکی ایمن هستند.

۸- چگونه فناوری فیبر نوری می تواند در آینده از سیستم AV استفاده کند؟

سختی انتقال به استانداردهای ویدئویی دیجیتال و رزولوشن‌های بالاتر، محدودیت‌های کابل کشی مسی را ثابت کرده است. سیگنال‌های ویدئویی دیجیتال با وضوح بالا با نرخ داده‌های چند گیگابایتی کار می‌کنند که در رنج حد نهایی کابل کشی مسی است. نصب کابل‌های فیبر نوری در سیستم‌های امروزی مسیری را برای سیگنال‌های ویدئویی آینده فراهم می‌کند. کابل فیبر نوری یک راه حل کابل کشی ایده آل برای نرخ داده‌های چند گیگابایتی و مسافت‌های طولانی مورد نیاز در سیستم‌های AV آینده است.

۹- اندازه و وزن کابل فیبر نوری با کابل کواکسیال چگونه مقایسه می شود؟

فیبر نوری بسیار کوچکتر و سبک‌تر از کابل‌های الکتریکی است و ظرفیت آن هزاران برابر بیشتر از کابل کواکسیال است. یک کیلومتر کابل 24کور فیبر نوری، با حدود 18 کیلوگرم وزن و 8.7 میلی متر قطر، در مقایسه با کابل RG-6 که هر کیلومتر آن حدود 1.5 تن وزن دارد و قطر آن تقریباً پنج برابر فیبرنوری (38 میلی متر) است، از ظرفیت کافی برای انتقال چندین سیگنال ویدیویی HD بیش از هزاران متر با عملکرد پیکسل برخوردار است. در حالیکه با استفاده از کابل مسی انتقال فیلم دیجیتال با وضوح بالا بیش از 1000 متر RG-6 غیرممکن است.

۱۰- چه زمانی باید از فیبر سینگل مود در سیستم AV استفاده شود؟

فیبرهای سینگل مود برای انتقال طولانی تا 30 کیلومتر انتخاب بهینه ای است و می‌توان از آن برای انتقال مسافت طولانی بین تأسیسات جداگانه استفاده کرد. همچنین برای انتقال سیگنال بین ساختمان در دانشگاه یا شرکت ها نیز ایده آل است.

۱۱- چه زمانی باید از فیبر مالتی مود در سیستم AV استفاده شود؟

از فیبر نوری مالتی مود برای انتقال سیگنال‌ها در فواصل صدها متر استفاده می‌شود. برای انتقال سیگنال بین طبقات یک ساختمان یا از اتاق تجهیزات به سایر اتاق‌ها و فضاهای ارائه، از فیبرنوری مالتی مود استفاده می شود.

۱۲- از چه نوع فیبر مالتی مودی برای نصب جدید استفاده می شود؟

فیبر مالتی مود OM4 برای تمام کاربردهای جدید توصیه می‌شود. وضوح و عمق رنگ سیگنال‌های ویدئویی همچنان در حال افزایش است. کابل فیبر نوری OM4، با افزایش وضوح تصویر و نرخ داده در آینده سازگاری دارد.

۱۳- هنگام ارتقای سیستم های موجود، از چه نوع فیبر مالتی مود باید استفاده شود؟

معمولا ترکیب کردن فیبر مالتی مود با سایر فیبرهای دارای اندازه‌های کور متفاوت در یک سیستم فیبرنوری توصیه نمی‌شود. اگر فیبرهای موجود را از طریق فیوژن به یکدیگر متصل شوند، معمولاً از یک فیبر نوری با همان اندازه کور استفاده می‌شود. با این حال، اگر فیبر نوری نصب شده به دلیل بروزرسانی توانایی مدیریت سیگنال را ندارد، ممکن است نصب کابل OM4 امکان‌پذیر باشد.

۱۴- چرا فیبر سینگل مود نسبت به فیبر مالتی مود هزینه کمتری دارد؟

فیبر سینگل مود دارای کور با ضریب شکست پله‌ای است، در حالی که کور فیبر مالتی مود دارای یک نوع دیگر، به نام کور با ضریب تدریجی است. بنابراین، تولید فیبر سینگل مود هزینه کمتری دارد. برای اطلاع از تفاوت کورهای با ضریب شکست پله ای و تدریجی اینجا را ببینید.
همچنین فیبرهای سینگل مود به علت عملکرد بهتری که دارند پرکاربردتر هستند، لذا تکنولوژی های موجود در صنعت برای این فیبر بهینه شده اند و به علت وفور تولید هزینه ها به طور چشمگیری کاهش یافته است.

۱۵- چرا همیشه از فیبر سینگل مود استفاده نمیشود؟

یکی دیگر از سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری این است که چرا همیشه از فیبرهای سینگل مود استفاده نمی‌شود؟ منابع نوری و آشکارسازهای نوری لیزری که برای کاربردهای سینگل مود استفاده می‌شوند به طور قابل توجهی گران‌تر از آنهایی هستند که برای فیبرهای مالتی مود استفاده می‌شوند. این تفاوت منجر به هزینه‌های بالاتر تجهیزات سیستم‌های سینگل مود می‌شود.

جمع بندی سوالات شما

در این نوشته همان‌طور که می‌بینید به سوالات رایج درباره کاربرد فیبر نوری پاسخ دادیم. فیبرهای نوری کاربردهای متعددی دارند و هر فردی که درباره آن‌ها مطلع باشد، مسلما سوالاتی در ذهن دارد که ما در اینجا مهم‌ترین‌ها را جمع آوری کرده و پاسخ دادیم.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟