محافظت از کابل شبکه در فضای باز

کابل‌های شبکه (اصطلاحا به آن کابل‌های اترنت نیز می‌گویند) یک راه راحت برای اتصال رایانه‌های شخصی، روترها و سوئیچ‌ها به یکدیگر هستند که در مناطق و شرایط مختلفی استفاده می‌شوند. اگر از کابل شبکه در فضای باز استفاده می‌کنید، باید از آن در برابر شرایط آب و هوایی محافظت بیشتری کنید. انجام اقداماتی برای کم کردن آسیب‌های ناشی از برخورد با اشعه ماوراء بنفش، آب و صاعقه در حین تقویت کابل‌های شبکه زیرزمینی می‌تواند از آسیب طولانی‌ مدت کابل‌ها جلوگیری کند. با چند راهکار آسان، کابل‌های شما تا حد امکان ایمن و کارآمد خواهند بود. در این مقاله چند روش محافظت از کابل شبکه در فضای باز را به شما خواهیم گفت.

کابل شبکه

قبل از پرداختن به روش‌های محافظت کابل شبکه لازم است مختصری در مورد اینکه کابل شبکه چیست مروری داشته باشیم. همانطور که در سایر مقالات توضیح دادیم، کابل‌های شبکه از مهمترین تجهیزات زیرساختی یک شبکه کامپیوتری هستند. کابل های شبکه، سخت افزارهایی هستند که برای اتصال یک شبکه به شبکه‌ای دیگر و برای انتقال اطلاعات و یا متصل نمودن دو دستگاه سخت افزاری استفاده می‌شوند. در واقع می توان گفت کابل شبکه رابطی بین اجزای شبکه است که فقط توانایی جابجایی و انتقال صفر و یک (جریان و ولتاژالکتریکی)را دارد. از این کابل‌ها در محل‌های مختلفی همچون فضاهای باز نیز استفاده می‌شود.

محافظت از کابل شبکه در فضای باز

محافظت از کابل شبکه در فضای باز

در این مقاله به ۳ روش اصولی و کارآمد برای محافظت از کابل شبکه در فضای باز اشاره می‌کنیم. فقط باید با دقت و احتیاط زیادی هر کدام را انجام دهید.

 

۱- کاهش خطر صاعقه و خسارت طوفان

محافظت از کابل اترنت در فضای باز

مقاومت جعبه اتصال کابل شبکه در برابر آب و هوا 

ضد آب کردن جعبه کانکتور می‌تواند احتمال ضربه و میزان آسیب تحمل شده در هوای طوفانی را به حداقل برساند. صفحه پوشش را با یک روکش بیرونی تعویض کنید و مهر و موم سیلیکونی را روی لبه‌های بیرونی قرار دهید تا در برابر آب و هوا مقاوم شده و در برابر آسیب طوفان مقاوم شود.
استفاده از مهر و موم سیلیکونی می‌تواند به جعبه اتصال شما کمک کند تا حشرات و سایر آفات را نیز از خود دور نگه دارد.

برای به حداقل رساندن آسیب در هنگام طوفان، یک کابل ضد آب انتخاب کنید

کابل ضد آب

کابل‌های ضدآب بیشتر در برابر نوسانات برق و آسیب در طول هوای طوفانی مقاومت می‌کنند. اگرچه بیشتر کابل‌های فضای باز ضد آب هستند، اما برخی ممکن است ضد آب نباشند – قبل از نصب، مطمئن شوید کابل شبکه شما دارای پوشش ضد آب است. این مسئله تا حد زیادی محافظت از کابل شبکه در فضای باز را بهبود می‌دهد.

کابل شبکه‌ای را انتخاب کنید که بتواند در برابر نوسانات حداقل 6 کیلو ولت مقاومت کند

نوسانات حداقل 6 کیلو ولت

اگرچه ممکن است نتوانید رعد و برق را کنترل کنید، اما می‌توانید برق ناگهانی که به کابل آسیب می‌رساند را کنترل کنید. برای جلوگیری از آسیب در هنگام طوفان یا نوسانات برق، کابل شبکه و کانکتوری انتخاب کنید که بتواند حداقل تا 6 کیلو ولت (کیلو ولت) را تحمل کند.
کابل‌ها و کانکتورهایی که می‌توانند ولتاژ 6 کیلو ولت را تحمل کنند ممکن است همچنان در مقابل آسیب‌های ناشی از نوسانات آسیب ببینند، اما تا حد بیشتری مقاومت می‌کنند.

از کابل‌های با روکش پلی اتیلن که می‌توانند در برابر دمای شدید مقاومت کنند استفاده کنید

کابل‌های پلی اتیلن

اگر کابل شبکه خود را در آب و هوای سخت قرار می‌دهید، کابلی را انتخاب کنید که روکش پلی اتیلن دارد. کابل‌های پلی اتیلن در هر دو هوای سرد و گرم به طور موثر کار می‌کنند و می‌توانند تا دمای -40 درجه سانتیگراد (40- درجه فارنهایت) مقاومت کنند.
کابل‌های شبکه پلی اتیلن برای مقاومت در برابر تغییرات آب و هوا ساخته شده‌اند، بنابراین برای استفاده در فضای باز ایده آل هستند.
در مقابل، کابل‌های پی‌وی‌سی پایه فقط می‌توانند تا دمای 20- درجه سانتی گراد (4- درجه فارنهایت) مقاومت کنند.

۲- کاهش آسیب پذیری در برابر اشعه UV و رطوبت

مقاومت در برابر یو وی

کابل مناسب فضای باز با پوشش مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش انتخاب کنید

برخی از کابل‌های شبکه دارای روکش بیرونی هستند که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آسیب UV محافظت می‌کند. اطمینان حاصل کنید، کابلی که انتخاب می‌شود دارای برچسب «مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش» باشد، به خصوص اگر آن را به جای زیر زمین در فضای باز اجرا می‌کنید. بیشتر پوشش‌های مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش ضد آب نیز هستند و این امر خود تاثیر بسزایی در محافظت از کابل شبکه در فضای باز دارد.

از لوله کشی PVC بدون پوشش UV اجتناب کنید

لوله کشی PVC

اکثر کابل‌های شبکه ساخته شده با روکش PVC در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم نیستند. قبل از خرید کابل PVC، اگر قصد استفاده از آن در نور مستقیم خورشید را دارید، مطمئن شوید که در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم باشد. همچنین می‌توانید به جای آن کابلی با روکش پلی اتیلن انتخاب کنید که به طور طبیعی در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم است.

برای محافظت بیشتر در برابر رطوبت، یک کابل پر از ژل انتخاب کنید

کابل پر از ژل

برخی از کابل‌های شبکه با یک ژل ضدآب پر شده‌اند که سیم‌های داخلی را پوشش داده و از نفوذ رطوبت جلوگیری می‌کند. اگر قصد دارید آن را در نزدیکی آب یا در هوای مرطوب اجرا کنید، یک کابل پر از ژل انتخاب کنید. سیم‌های پر شده با ژل نیز برای نصب کابل‌های زیرزمینی ایده آل هستند و محافظت از کابل شبکه در فضای باز را کاملا اجرایی می‌کنند.

سیم شبکه خود را با بسط کابل در جای خود نگه دارید

بسط کابل

برای اینکه کابل خود را دور از منابع رطوبتی یا در صورت تمایل از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید، از بسط‌های کابل برای اتصال آن استفاده کنید. 2 سوراخ در دیوار دو طرف کابل دریل کنید و بند کابل را بپیچانید تا به طور ایمن و موثر آن را به یک ساختمان یا سازه پایدار دیگر محکم کنید. شما می‌توانید بسط کابل را به صورت آنلاین یا از اکثر فروشگاه های سخت افزار تهیه کنید.

۳- دفن کابل های شبکه در زیر زمین

دفن کابل های اترنت در زیر زمین

برای ایمن‌ترین گزینه، کابل شبکه دفن مستقیم را انتخاب کنید

از دفن کابل‌های شبکه اولیه خودداری کنید، زیرا آنها برای اجرا در شرایط زیر زمینی ساخته نشده‌اند. اطمینان حاصل کنید که کابل شما قبل از خرید دارای برچسب “دفن مستقیم” است، زیرا آنها با مواد ضد آب قوی‌تر ساخته شده‌اند و می‌توانند در برابر آسیب جوندگان یا آفات بزرگتر مقاومت کنند و محافظت از کابل شبکه در فضای باز را با این روش عملی سازید.

کابل خود را بیش از 300 فوت (90 متر) زیر زمین اجرا نکنید

300 فوت

فراتر رفتن از این حد مجز (90 متر) می‌تواند بیشتر از حد ظرفیت انرژی کابل باشد و آن را در برابر آسیب‌های خارجی آسیب‌پذیر کند. اگر نیاز به پوشش مساحت بیش از 300 فوت (90 متر) دارید، از چندین کابل برای پوشش کل منطقه استفاده کنید.

از یک مجرای پی وی سی برای اجرای برخی از کابل‌های دفن غیر مستقیم در زیر زمین استفاده کنید

Use a PVC

اگر کابل شبکه دفن مستقیم ندارید، ممکن است همچنان بتوانید آن را با یک مجرا دفن کنید. قبل از نصب، مجرا را روی کابل بلغزانید تا محافظ کابل خود را در شرایط زیر زمینی تقویت کنید. لوله یک لوله نازک است که روی کابل می‌لغزد و آن را از آسیب‌های زیاد محافظت می‌کند.

منبع: wikihow

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/h82835/do...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51