تفاوت بین RJ45 و CAT5

فناوری مدرن امروزی به معنای افزایش سریع تقاضاهای مختلف الکتریکی است. نیازهای دیجیتالی مختلف که روز به روز در حال افزایش است به امکانات جدیدی نیاز دارند و متخصصین باید این امکانات را برای افراد و تقاضاهایشان فراهم کنند. امروز تصمیم گرفتیم درباره تفاوت بین RJ45 و CAT5 صحبت کنیم زیرا این مسئله برای بسیاری از سازندگان و مصرف کنندگان مسئله مهمی است که گاهی اوقات به اشتباه مترادف در نظر گرفته می‌شوند، اما در حقیقت، دو مورد متفاوت با عملکردهای متفاوت هستند. امروز این مبحث را با هم بررسی می‌کنیم.

تفاوت بین RJ45 و CAT5

قبل از ورود به مبحث مقایسه باید درباره هر کدام از این استانداردها اطلاعات کسب کنیم.

کلمات RJ45 و CAT5 متعلق به دنیای کابل‌های شبکه بوده و از رایج‌ترین کلمات هستند. RJ45 استاندارد اتصال الکتریکی است که به کانکتورها مربوط می‌شود، درحالیکه CAT5 استاندارد مربوط به کابل‌های اترنت است.کابل CAT5 را می‌توان به راحتی با سایر کابل‌ها جایگزین کرد، که این امر مدیریت مسايل مربوط به کابل CAT5 را بسیار ساده‌تر می‌کند. اما در مقابل جایگزینی RJ45 سخت تر است.  اما همانطور که پیش‌تر گفته شد، مترادف در نظر گرفتن این دو موجب به وجود آمدن اشتباهاتی رایج خواهند شد. پس امری ضروری و واجب است که با هم مورد مقایسه قرار گیرند.

استاندارد RJ45

RJ45 نام خود را از مخفف “RJ” به معنای Registered jack می‌گیرد. جک‌های RJ45 نوعی کانکتور تلفن محسوب می‌شوند که عملکرد آن‌ها با گذشت زمان بهبود یافته است. و امروزه از آنها در شبکه اترنت استفاده می‌شود. کابل‌های RJ45 قادر به کار در هر دو فواصل کوتاه و طولانی هستند. از 8 رنگ سیم با هشت پایه مختلف تشکیل شده است.

 

عملکرد RJ45

در آغاز RJ45، استاندارد ارتباط متقابل برای ارتباط از راه دور را ارائه می‌داد. اما با گذشت زمان، عملکرد آن تغییر می‌کند و اکنون از آن در زمینه شبکه‌های رایانه‌ای استفاده می‌شود. RJ45 نوعی کانکتور است و در دسته‌ی کانکتورهای تلفنی گنجانده شده است. با این وجود عملکرد آن کمی گسترده‌تر از دو شاخه تلفن است.

کانکتورهای RJ45 اغلب برای شبکه‌های اترنت استفاده می‌شوند. کابل‌های اترنت را می‌توان کابل RJ45 نیز نامید زیرا در هر انتهای آن رابط RJ45 قرار دارد. این اتصالات دارای هشت سیم رنگی و 8 پایه متفاوت است. از این تعداد، چهار سیم رنگ ساده است در حالی که چهار سیم دیگر بصورت راه راه است.

RJ45 برای مسافت کوتاه و همچنین مسافت طولانی قابل اجرا است. همراه با پروتکل اترنت، حتی برای دستگاه‌های خودپرداز و سریال ISDN T-1 و E-1 نیز کاربرد دارند.

رایج‌ترین کاربرد سوکت RJ45 استفاده از آن در رایانه‌های شخصی برای اتصال کابل اینترنت است.

حال برای تعیین تفاوت بین RJ45 و CAT5 باید عملیات مقایسه استانداردهای شبکه را انجام دهیم. به همین دلیل باید عملکرد CAT5 را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

استاندارد CAT5

مقایسه استاندارد های شبکه

کابل‌های CAT5 مخفف کابل‌های category 5 یا دسته 5 هستند. این نوع کابل یک کابل جفت پیچ خورده است که در شبکه‌های رایانه‌ای استفاده می‌شود و به طور گسترده‌ای در مکان‌های اداری استفاده می‌شوند. CAT5ها بیشتر به دو نوع تقسیم می‌شوند. یعنی کابل‌های CAT5 رشته‌ای و CAT5 محکم. حال به نظر شما تفاوت بین RJ45 و CAT5 چیست؟

عملکرد CAT5

CAT5 یک کابل شامل سیم‌های جفت پیچ خورده است و در شبکه‌های رایانه‌ای استفاده می‌شود. این کابل دارای چهار سیم مسی پیچ خورده بوده و توسط یک رابط RJ45 خاتمه می‌یابد. همچنین به عنوان کابل اترنت یا کابل LAN و کابل‌های دسته 5 شناخته می‌شود. کابل CAT5 در دفاتر و همچنین شبکه‌های خانگی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتقال اطلاعات تا 100 مگابایت بر ثانیه را نیز به راحتی فراهم می‌کند.

این کابل معمولاً دارای حداکثر طول مجاز 100 متر است زیرا در فواصل بیشتر از این نیاز به تکرارکننده دارد و بدون وجود آن می‌تواند مشکلات مختلفی را برای شبکه ایجاد کند.

کابلCAT5 می‌تواند سیگنال‌های صوتی تلفن و سیگنالهلی ویدیویی را انتقال دهد. به طور کلی از اتصال مدولار و بلوک‌های پانچ پایین برای اتصال کابل CAT5 استفاده می‌شود.

عمدتا دو نوع کابل CAT5 وجود دارد، یعنی کابل CAT5 استاندارد و کابل CAT5 محکم. استاندارد CAT5 به گونه‌ای طراحی شده است که برای مسافت‌های کوتاه کاربردی باشد. از طرف دیگر، Solid CAT5 برای مسافت بیشتر مانند مراکز داده، ساختمان‌های اداری و غیره کاربرد دارد. کابلهای CAT5 با کمک کانکتورها به انتهای دستگاه‌ها مانند لپ تاپ، سوئیچ، روترها و … متصل می‌شوند.

مقایسه استانداردهای شبکه

بعد از اینکه با RJ45 و CAT5 و عملکرد هر کدام آشنا شدیم، حال وقت آن است که در فاز مقایسه قرار گیریم و تفاوت بین RJ45 و CAT5 را ببینیم. البته که با تعاریف بالا شما حتما خودتان به نتایج خوبی رسیده‌اید اما به شما پیشنهاد می‌کنم، نتایج ما را نیز ببینید:

  • RJ45 نوعی کانکتور است که ترتیب سیم‌ها را در انتهای کابل فراهم می‌کند. در مقایسه، CAT5 یک استاندارد مربوط به کابل اترنت است.
  • RJ45 برای کنترل نحوه سیم کشی کابل‌ها تا انتها استفاده می‌شود. از طرف دیگر، CAT5 حداکثر سرعتی را که می‌توان با سیم‌های کابل بدست آورد را کنترل می‌کند.
  • CAT5 نوعی کابل است و به راحتی قابل تعویض است، بنابراین مدیریت آن را بدون دردسر می‌توان انجام داد. اما جایگزینی RJ45 چالش برانگیزتر است.
  • از لحاظ ظاهری، RJ45 دستگاهی است با هشت سیم مختلف رنگی و 8 پایه موجود است. در حالی که CAT5 شامل چهار حفت سیم پیچ خورده با کدگذاری رنگی به طول حداکثر 100 متر است.

مقایسه استاندارد های شبکه 

از این مقایسه به چه نتایجی می‌رسیم؟ تفاوت بین RJ45 و CAT5 کاملا بر ما واضح شده و حال می‌توانیم برای مصارف خود به خوبی تصمیم بگیریم. اما بد نیست یک نتیجه گیری کلی در مقایسه کابل های شبکه داشته باشیم.

نتیجه نهایی از مقایسه RJ45 و CAT5

در دنیایی که به طور مداوم در حال رشد است، فناوری‌های مدرن در حال افزایش سریع تقاضاهای مختلف الکتریکی هستند. نیازهای دیجیتالی مختلف هر روز به موارد جدید نیاز دارند. RJ45 و CAT5 به دنیای شبکه تعلق دارند. اما RJ45 یک سوکت برای اتصال به درگاه‌ها و قطعات شبکه است و CAT5 نوعی کابل شبکه است.

اگر نظر و دیدگاه خاصی در این زمینه دارید، حتما با ما درمیان بگذارید!

منبع: askanydifference

 

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟