اتاق سرور چیست ؟

دراین مقاله که امروز در بانک فیبرنوری به آن می‌پردازیم در ارتباط با اینکه اتاق سرور چیست و چه امکاناتی ارائه می‌کند صحبت می‌کنیم. ابتدا به توضیح کلی اتاق سرور Server room می‌پردازیم، سپس مفصل در ارتباط با جزئیات صحبت خواهیم  کرد.

اتاق سرور یا SERVER ROOM چیست ؟

سرور روم ( اتاق سرور ): سرور روم یا اتاق سرور به اتاقی گفته می‌شود که مهمترین کار آن حفظ و نگهداری روترها، سرورها، تجهیزات مختلف و متنوع شبکه، سوئیچ ها و … می‌باشد. اتاق سرور با تمام اتاق‌هایی که قبلاً دیده اید فرق دارد و از شرایط محیطی کاملاً متفاوت برای بهبود عملکرد سرورها و تجهیزات شبکه برخوردار است که می‌تواند به صورت تنها یا بخشی از یک دیتاسنتر باشد.

اتاق سرور

سرور روم

در اصل اتاق سرور یا سرور روم یکی از بخش ها و قسمت‌های مهم هر شرکت و سازمانی به شمار می‌رود که بسیاری از اطلاعات و داده‌های مهم سازمان ها را در خودش جای داده است و به همین دلیل است که کمپانی ها، شرکت ها و سازمان های بزرگ سعی می‌کنند برای ذخیره اطلاعات یک مکان ویژه را در نظر بگیرند که به این مکان اتاق سرور گفته می‌شود.
برای نگهداری و محافظت از این اتاق ها باید موارد مختلفی را درنظر گرفت و به نوعی باید ایمنی لازم را رعایت کرد وگرنه متحمل ضررهای بزرگ و زیادی خواهید بود.
بنابراین در این مقاله مواردی را بیان می‌کنیم که لزوم ایجاد ایمنی بیشتر این اتاقها را به ما بیان می‌کنند.

کاربرد و وظیفه‌ی اتاق سرور یا سرور روم

اتاق سرور

این روزها با دیجیتالی شدن کسب و کارها وظیفه سرورها هم برای سرویس دهی به کارکنان یک سازمان بیشتر و بیشتر می‌شود و این نشان دهنده این است که هر چه بیشتر روی سرورها کار کنید و آنها را در برابر تمامی عیب و نقص ها ایمن نگه دارید این امکان وجود دارد که بیشترین بازده کاری را دریافت کنید.

از وظایف اصلی اتاق سرور، Server room مساله تمیزو مرتب وعاری از هرگونه ضربه و گرد و خاک نگهداری کردن تجهیزات است. در این اتاق ها تمامی کارکرد و عملکرد صحیح سرورها به صورت روزانه بررسی می‌شود و در صورت بروز کوچکترین مشکل این امکان وجود دارد که کار سازمان و ارگان ذیربط مختل شود و یا از همه بدتر اینکه به اطلاعات ذخیره شده آسیب وارد شود.

مورد دیگری که می توان در مورد اتاق سرور بیان کرد این است که سرورهایی که در این اتاق قرار دارند می‌توانند به افراد بیرون از سازمان هم سرویسدهی کنند. به طور مثال اپراتورهای تلفن همراه، شرکت های بیمه، فروشگاه های اینترنتی، بانک ها، سازمان ها و ارگان های دولتی و غیره همه و همه در حال ارائه سرویس به مخاطبین و کارکنان خود بیرون از مجموعه و سازمان هستند که بیشتر این خدمات می‌تواند به صورت اینترنتی یا برنامه ها و اپلیکیشن های مربوط به همان سازمان باشد.

موارد اهمیت اتاق سرور

همان طوری که در قسمت بالا هم به این موضوع اشاره کردیم از موارد اهمیت اتاق سرور room server این است که سرورهایی که در اتاق سرور قرار دارند تمامی اطلاعات بانکی، مالی یا هر اطلاعات دیگری را که مربوط به یک شرکت یا سازمان است را در خودشان ذخیره می‌کنند. اطلاعاتی که در این سرورها قرار دارد حاصل چندین سال سعی و تلاش است و این امکان وجود دارد که با کوچکترین مشکلی این اطلاعات از بین برود و این می تواند اهمیت اتاق سرور را دو چندان کند.

به طور مثال اپراتورهای تلفن همراه را در نظر بگیرید که در حال ارائه خدمات اینترنت به کاربران خود هستند و به یک باره اینترنت قطع می‌شود و این ضرری است که به این شرکت ها وارد می‌شود و می‌تواند کار سازمان یا شرکت مربوطه را به صورت کامل مختل کند. این مورد برای خیلی از افراد به وجود آمده و آن را تجربه کرده‌اند که در یک مقطع خاص اینترنت قطع می‌شود و به شرکت مربوطه تماس می‌گیرند و کارکنان این شرکت هم اعلام می‌کند که سرورها مشکل دارند و در دست بررسی است و اینجاست که می‌توان گفت که جای جای اتاق سرور از اهمیت زیادی برخوردار است.

اجزا و بخش‌های اتاق سرور یا سرور روم

احتمالاً برای خیلی از افراد این سوال پیش آمده که اجزاء و بخش‌های یک اتاق سرور شامل چه چیزهایی است.

 • ساختمان اتاق سرور server room

به طور معمول ساختمان هایی که این اتاق در آن جای دارند شامل دیوار، سقف کاذب، کف کاذب، چاه ارت و غیره است که باید دارای ایمنی بسیار مناسب و عایق صدا باشد که در برابر هرگونه حوادث غیر مترقبه بتواند از سرورها و اطلاعاتی که در آن وجود دارد محافظت کند.

 • تأسیسات برقی اتاق سرور server room

برقی که در این اتاق جریان دارد باید به صورت 24 ساعته فعال باشد به خاطر اینکه سرورها بتوانند در تمامی ساعت های شبانه روز بهترین خدمات را به مخاطبین خود ارائه دهند و برای همین باید یک اتاق برق مجزا در نظر گرفت که شامل قسمت‌های مختلفی از جمله کابل‌های برق، سیستم ارتینگ و باندینگ، برق اضطراری یا ژنراتور، تابلو برق اتاق سرور، UPS یا همان منبع برق بدون وقفه که همه در این بخش قرار دارند و برای اینکه بیشترین امنیت را در این بخش برقرار شود سعی می‌کنند این تجهیزات را در اتاق برق قرار دهند.

 • دیگر تأسیسات قرار گرفته در اتاق‌های سرور

موارد دیگری هم هست که باید در این اتاق ها قرار بگیرد تا سلامت و کارایی و همچنین عملکرد قطعات نصب شده در آن بیشتر شود. قطعاتی مانند سیستم های اعلام و اطفاء حریق، سیستم سرمایشی، ادوات کنترلی و نظارت، سیستم های کنترل تردد، دوربین‌های مدار بسته، پنل دمنده هوا، سنسورهای حساس به دود و غیره.

تجهیزات اتاق سرور
تجهیزات اتاق سرور

تجهیزات مورد استفاده اتاق‌های سرور

دراین اتاق‌ها سعی شده قطعات و تجهیزات حساس زیادی نصب شود که به صورت اختصار به چند نمونه اشاره‌ای کوتاه می‌کنیم:

 • سرور
 • روتر
 • رک‌های اتاق سرور
 • سوئیچ شبکه
 • فایروال
 • دستگاه‌های ذخیره سازی اطلاعات
 • کابل کشی ارتباطی
 • قسمت نرم افزاری اتاق‌های سرور

استانداردهای موجود در ساخت اتاق‌های سرور

این نوع استانداردها زیاد هستند اما سعی کردیم به چند نمونه مهم اشاره کنیم:

 • این اتاق ها باید فاقد هرگونه پنجره باشند
 • روم سرور ها باید در مرکز ساختمان و جایی باشند که ترددی وجود نداشته باشد
 • دیوارها، کف و سقف اتاق باید عایق صدا باشد
 • حتماً سرور روم ها  باید مجهز به دستگاه های تهویه مطبوع باشند
 • ارتفاع سقف این اتاق ها باید به اندازه 2 متر و 70 سانتی متر باشد

 

در این مقاله سعی کردیم تا حدی شما را با مفهوم اتاق سرور و اهمیت آن آشنا کنیم. مقاله فوق توسط بانک فیبرنوری نوشته و تدوین شده است و بری نوشتن این مقاله از سایت ویکی پدیا ستفاده شده است.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟