اتاق سرور چیست ؟

دراین مقاله که امروز در بانک فیبرنوری به آن میپزدازیم درارتباط با اینکه اتاق سرور چیست وچه امکاناتی ارائه میکند صحبت  میکنیم

ابتدا به توضیح کلی اتاق سرور Server room سرور روم  میپردازیم  سپس مفصل در ارتباط با جزئیات صحبت خواهیم  کرد.

اتاق سرور یا SERVER ROOM چیست ؟

سرور روم ( اتاق سرور ) : سرور روم یا اتاق سرور به اتاقی گفته می شود که مهمترین کار آن حفظ و نگهداری روترها، سرورها، تجهیزات مختلف و متنوع شبکه، سوئیچ ها و … میباشد.

اتاق سرور با تمام اتاق هایی که قبلاً دیده اید فرق دارد و از شرایط محیطی کاملاً متفاوت برای بهبود عملکرد سرورها و تجهیزات شبکه برخوردار است که می تواند به صورت تنها یا بخشی از یک دیتاسنتر باشد

اتاق سرور سرور روم SERVER ROOM
اتاق سرور سرور روم SERVER ROOM

سرور روم :

در اصل اتاق سرور یا سرور روم  یکی از بخش ها و قسمت های مهم هر شرکت و سازمانی به شمار می رود که بسیاری از اطلاعات و داده های مهم سازمان ها را در خودش جای داده است و به همین دلیل است که کمپانی ها، شرکت ها و سازمان های بزرگ سعی می کنند برای ذخیره اطلاعات یک مکان را در نظر بگیرند که به این مکان اتاق سرور گفته می شود.

برای نگهداری و محافظت ازاین اتاقها بایدموارد مختلفی را درنظر گرفت وبه نوعی باید ایمنی لازم را رعایت کرد وگرنه متحمل ضررهای بزرگ و زیادی خواهیدبود

بنابراین دراین مقاله  مواردی رابه شمابیان کنیم که باعث میشود ایمنی بیشتر را درقبال این اتاقها درنظر داشته باشیم.

کاربرد و وظیفه ی اتاق سرور یا سرور روم :

سرور روم SERVER ROOM
سرور روم SERVER ROOM

 

این روزها با دیجیتالی شدن کسب و کارها وظیفه سرورها هم برای سرویس دهی به کارکنان یک سازمان بیشتر و بیشتر می شود و این نشان دهنده این است که هر چه بیشتر روی سرورها کار کنید و آنها را در برابر تمامی عیب و نقص ها ایمن نگه دارید این امکان وجود دارد که بیشترین بازده کاری را دریافت کنید

از وظایف اصلی اتاق سرور، Server room مساله تمیزو مرتب وعاری ازهرگونه ضربه وگرد وخاک نگهداری کردن تجهیزات است.

در این اتاق ها تمامی کارکرد و عملکرد صحیح سرورها به صورت روزانه بررسی می شود و در صورت بروز کوچکترین مشکل این امکان وجود دارد که کار سازمان و ارگان ذیربط مختل شود و یا از همه بدتر اینکه به اطلاعات ذخیره شده آسیب وارد شود.

مورد دیگری که می توان در مورد اتاق سروربیان کرد این است که سرورهایی که در این اتاق قرار دارند می توانند به افراد بیرون از سازمان هم سرویس دهی کنند. به طور مثال اپراتورهای تلفن همراه، شرکت های بیمه، فروشگاه های اینترنتی، بانک ها، سازمان ها و ارگان های دولتی و غیره همه و همه در حال ارائه سرویس به مخاطبین و کارکنان خود بیرون از مجموعه و سازمان هستند که بیشتر این خدمات می تواند به صورت اینترنت یا برنامه ها و اپلیکیشن های مربوط به همان سازمان باشد

موارد اهمیت اتاق سرور :

همان طوری که در قسمت بالا هم به این موضوع اشاره کردیم از موارد اهمیت روم سرور room server ، سرورهایی که در اتاق سرور قرار دارند تمامی اطلاعات بانکی، مالی یا هر اطلاعات دیگری را که مربوط به یک شرکت یا سازمان است را در خودشان ذخیره می کنند. اطلاعاتی که در این سرورها قرار دارد حاصل چندین سال سعی و تلاش است و این امکان وجود دارد که با کوچکترین مشکلی این اطلاعات از بین برود و این می تواند اهمیت اتاق سرور را دو چندان کند.

به طور مثال اپراتورهای تلفن همراه را در نظر بگیرید که در حال ارائه خدمات اینترنت به کاربران خود هستند و به یک باره اینترنت قطع می شود و این ضرری است که به این شرکت ها وارد می شود و می تواند کار سازمان یا شرکت مربوطه را به صورت کامل مختل کند و این مورد برای خیلی از افراد به وجود آمده و آن را تجربه کرده اند که در یک مقطع خاص اینترنت قطع می شود و به شرکت مربوطه تماس می گیرند و کارکنان این شرکت هم اعلام می کنند که سرورها مشکل دارند و در دست بررسی است و اینجاست که می توان گفت که جای جای اتاق سرور از اهمیت زیادی برخوردار است.

اجزا و بخش های اتق سرور یا سرور روم :

احتمالاً برای خیلی از افراد این سوال پیش آمده که اجزاء وبخش های یک اتاق سرور شامل چه چیزهایی است.

 • ساختمان اتاق سرور server room

به طور معمول ساختمان هایی که این اتاق در آن جای دارند شامل دیوار، سقف کاذب، کف کاذب، چاه ارت و غیره است که باید دارای ایمنی بسیار مناسب و عایق صدا باشد که در برابر هرگونه حوادث غیر مترقبه بتواند از سرورها و اطلاعاتی که در آن وجود دارد محافظت کند.

 • تأسیسات برقی اتاق سرور server room

برقی که در این اتاق جریان دارد باید به صورت 24 ساعته فعال باشد به خاطر اینکه سرورها بتوانند در تمامی ساعت های شبانه روز بهترین خدمات را به مخاطبین خود ارائه دهند و برای همین باید یک اتاق برق مجزا در نظر گرفت که شامل قسمت های مختلفی از جمله کابل های برق، سیستم ارتینگ و باندینگ، برق اضطراری یا ژنراتور، تابلو برق اتاق سرور، UPS یا همان منبع برق بدون وقفه که همه در این بخش قرار دارند و برای اینکه بیشترین امنیت را در این بخش برقرار شود سعی می کنند این تجهیزات را در اتاق برق قرار دهند.

 • دیگر تأسیسات قرار گرفته در اتاق های سرور

موارد دیگری هم هست که باید در این اتاق ها قرار بگیرد تا سلامت و کارایی و همچنین عملکرد قطعات نصب شده در آن بیشتر شود. قطعاتی مانند سیستم های اعلام و اطفاء حریق، سیستم سرمایشی، ادوات کنترلی و نظارت، سیستم های کنترل تردد، دوربین های مدار بسته، پنل دمنده هوا، سنسورهای حساس به دود و غیره.

تجهیزات اتاق سرور
تجهیزات اتاق سرور

تجهیزات مورد استفاده  اتاق های سرور :

دراین اتاق ها سعی شده قطعات وتجهیزات حساس وزیادی نصب شودکه به صورت اختصار به چندنمونه اشاره ای کوتاه میکنیم:

 • سرور
 • روتر
 • رک های اتاق سرور
 • سوئیچ شبکه
 • فایروال
 • دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات
 • کابل کشی ارتباطی
 • قسمت نرم افزاری اتاق های سرور

استانداردهای موجود در ساخت اتاق های سرور

این نوع استانداردها زیاد هستند اما سعی کردیم به چند نمونه مهم اشاره کنیم:

 • این اتاق ها باید فاقد هرگونه پنجره باشند
 • روم سرور ها باید در مرکز ساختمان و جایی باشد که ترددی وجود نداشته باشد
 • دیوارها، کف و سقف اتاق باید عایق صدا باشد
 • حتماً سرور روم ها  باید مجهز به دستگاه های تهویه مطبوع باشد
 • ارتفاع سقف این اتاق ها باید به اندازه 2 متر و 70 سانتی متر باشد

و خیلی از موارد دیگر.

مقاله فوق توسط بانک فیبرنوری نوشته و تدوین شده است و بری نوشتن این مقاله از سایت ویکی پدیا ستفاده شده است

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,50 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟