قلم نوری چیست؟

در مقاله امروز برحسب نیاز به معرفی و ارائه توضیحاتی کامل درباره اینکه قلم فیبر نوری چیست و چه کاربردی دارد می‌پردازیم. آیا تصور می‌کنید برای کابل فیبر نوری و کار با آن نیازمند این قلم هستیم؟ بعد از مطالعه مقاله امروز، حتما پاسخ سوال خود را خواهید یافت. با ما همراه باشید…

قلم فیبر نوری چیست؟

هدف این مقاله معرفی قلم نوری و بررسی زمان استفاده از این ابزار تست است. همانطورکه در قسمت بالا ذکر شد این مقاله توسط متخصصین سایت  fiberopticbank تدوین شده و درصورت نیاز به راهنمایی و توضیحات بیشتر می‌توانید با متخصصین ما در بانک فیبرنوری تماس بگیرید.

در مقاله‌های پیشین موجود در بانک فیبرنوری در ارتباط با تجهیزات دیگر تست فیبرنوری مانند دستگاه های otdr،دستگاه لایت سورس و پاورمتر صحبت کردیم، برای دسترسی به آنها می‌توانید روی کلمه مورد نظر کلیک نمایید تا به پیج مربوطه هدایت شوید. در مقاله زیر نیز به بررسی اینکه قلم فیبر نوری چیست و چه کاربردهایی دارد می‌پردازیم.

قلم فیبر نوری چیست

قلم نوری

قلم نوری اکسفو
قلم نوری اکسفو

بسیاری از مشکلات موجود در شبکه‌های فیبرنوری مربوط به برقراری اتصالات نامناسب است. از آنجا که نور مورد استفاده در سیستم‌های فیبر نوری، مادون قرمز (IR) است و خارج از محدوده چشم انسان است و فرد نمی‌تواند آن را ببیند، عیب‌یابی بدون ابزار و تجهیزات مرتبط با فیبرهای نوری امکان‌پذیر نیست. اینجاست که تا حدودی به این نتیجه می‌رسیم که در ساخت و تنظیم کابل فیبر نوری نیز نیازمند قلم نوری هستیم تا نوری را در فرکانس دید ما داخل فیبر ارسال کند و ما بتوانیم مشکلات قطعی و وصلی فیبر را تشخیص دهیم.
قلم فیبرنوری یا لیزر نوری ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین ابزار مرتبط به سنجش کابل‌های نوری است.

لیزر فیبرنوری چیست؟

VFL که مخفف عبارت visual fault locator است، در اصطلاح فارسی به آن قلم فیبرنوری یا لیزر فیبرنوری می‌گویند.

قلم فیبرنوری ابزار یا وسیله‌ای جهت تست فیبر نوری است، این تست به این صورت است که از قلم‌های فیبرنوری در ردیابی نور لیزر در مسیر حرکتی خود در طول فیبرنوری و تمامی اتصالات آن استفاده می‌شود. قلم فیبرنوری VFL نوعی دستگاه است که قادر به یافتن نقطه شکست، خم یا ترک خوردگی کور فیبرنوری است.

نحوه عملکرد قلم فیبر نوری

نحوه عملکرد قلم فیبر نوری به این منوال است که این قلم را به کابل فیبرنوری اتصال داده و آن را روشن می‌کنیم. این قلم که به قلم لیزری یا لیزر فیبرنوری نیز معروف است همانطور که از نامش پیداست نور لیزر را از خود به داخل کورهای فیبر نوری ساطع می‌کند تا در صورت مشاهده اشکال در مسیر کابل مورد نظر و خارج شدن نوری از شکستگی فیبر و یا عدم نمایش نور در انتهای مسیر، پی به اشکال موجود در فیبر نوری ببرد.

 موارد استفاده از لیزر نوریقلم فیبرنوری

  1. تشخیص جوش فیوژن بد که توسط دستگاه فیوژن فیبرنوری انجام می‌شود.
  2. شکستگی در تار فیبر نوری در طول مسیر کابل فیبر نوری
  3. پیچ‌های تند یا شعاع خمش بیشتر از توان استاندارد کابل نوری
  4. اتصال بد کانکتور فیبر نوری در انتهای کابل فیبر نوری

مشکلات ذکر شده همگی توسط قلم نوری قابل تشخیص است.

اصول کار قلم نوری

یک نور مرئی قدرتمند از یک لیزر به فیبر تزریق می‌شود و روال کار پس از تزریق نور به این صورت است که نه تنها کورها قابل ردیابی هستند، بلکه نقاط با اتلاف بالا (high loss points) نیز قابل مشاهده هستند.
VFL بهترین عملکرد را روی کابل‌های کوتاه تا چند کیلومتر انجام می‌دهد، بنابراین محدوده‌ای را پوشش می‌دهد که بازتاب سنج‌های حوزه نوری (OTDRs) به دلیل ناحیه مرده OTDR مفید نیستند. در اینجا منظور از ناحیه مرده، مسافت‌های کوتاهی هستند که otdr قابلیت تشخیص آن‌ها را ندارد. به عنوان مثال؛ یک پچ کورد دو متری را نمی‌توان با otdr سنجید.

انواع تایپ های Visual Fault Locator قلم فیبر نوری

Visual fault locators عموما شامل موارد زیر می‌شوند:

  • pen type
  • handheld type
  • portable visual fiber fault locator

مقاله فوق توسط بانک فیبرنوری ترجمه و گردآوی شده و از سایت fiber-optic-tutorial استفاده شده است.

جمع‌بندی نهایی

در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت که قلم فیبر نوری چیست؟ در واقع این قلم در شبکه و عملکرد کابل‌ها کاربرد فراوان داشته و به راحتی می‌توان شعاعی را که با چشم قابل رویت نیست، ببیند و عملیاتی را که لازم است، روی آن پیاده‌سازی کند. این قلم نوری کاربردهای فراوانی دارد که می‌توانید در این مقاله آن را مشاهده کنید.

فروش انواع قلم فیبر نوری در بانک فیبر نوری و شبکه

محصولات مرتبط

تماس بگیرید

قلم فیبر نوری

قلم فیبر نوری 1mW 5KM

تماس بگیرید
تماس بگیرید
مشاهده همه محصولات
0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟