پچ پنل شبکه

پچ پنل شبکه جزء تجهیزاتی درون شبکه است که در انتهای کابل‌های شبکه و تجهیزات مشخصی قرار گرفته و با کمک آن تجهیزات و انتهای کابل‌ها به هم متصل می‌شوند. ین تجهیزات معمولا روتر یا هاب هستند. با کمک پچ پنل اتصال مستقیمی وجود نداشته و اتصالات با رابطی به نام پچ پنل صورت می‌گیرد. در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم و وظایف و نوع عملکرد پچ پنل را با هم بررسی کنیم.

پچ پنل شبکه

همانطورکه در قسمت مقدمه فوق ذکر شد، پچ پنل های شبکه در دسته بندی تجهیزات پسیو شبکه قرار می‌گیرند و دسته بندی می‌شوند. اگر بخواهیم پچپنل های شبکه را ازنظر ظاهری موردبررسی قرار دهیم یک پنل یاصفحه ی مستطیل شکلی است.
روی پنل و صفحه مستطیل شکل پچ پنل شبکه تعداد پورت‌ها یا درگاه‌های مشخصی وجود دارد. به همین دلیل پچ پنل ها در پورت‌ها مختلف وجود دارند که patch panel های روتین بازار patch panel های 24پورت و 48پورت است.

فروش انواع پچ پنل شبکه

کار پچ پنل شبکه چیست ؟

از پچ پنل شبکه به عنوان یک جعبه تقسیم درشبکه‌های کامپیوتری استفاده می‌شود. کار network patch panel قرار گرفتن میان نقاط انتهایی کابل‌های شبکه و تجهیزات شبکه است. تجهیزات شبکه نامبرده شده می‌تواند شامل موارد هاب یا روتر یا سایر تجهیزات باشد. اگر به طور واضح‌تر بخواهیم توضیح دهیم وظیفه اصلی network patch panel قرارگرفتن میان نودهای انتهایی کابل‌های شبکه و تجهیزات شبکه است که به جای اینکه کابل‌ها مستقیما به تجهیزات شبکه متصل شوند از طریق پچ پنل شبکه متصل می‌شوند.

اگر بخواهیم به صورتی اقتصادی و نکته بینانه network patch panel را مورد بررسی قرار دهیم استفاده نکردن از پچ پنل شبکه مشکلی ایجاد نمی‌کند اما بکار بردن و استفاده از network patch panel درشبکه‌هایی که در طی زمان گسترش و تغییرات دارن کار رو راحت می‌کند.

چرا از پچ پنل شبکه استفاده کنیم؟

اصولا در هنگام کابل کشی شبکه در ساختمان‌ها و پروژه‌ها تعدادی سوکت شبکه قرار می‌دهند که گاهی سوکت‌ها در اون موقع استفاده ندارند و بلا استفاده هستند، هیچ یوزری به آنها وصل نیست. اما گاهی این مساله رخ می‌دهد که در آینده تعداد کاربرها افزایش پیدا کند، در این هنگام با استفاده از این سوکت‌ها وارد مدارشبکه می‌شوند. در این هنگام است که با استفاده از پچ پنل‌ها مشکل فوق را حل می‌کنند به این  منوال که تمامی کابل‌های متصل به سوکت‌ها را در یک نقطه در مرکز رک متمرکز کرده و هر کدام شماره گذاری می‌شود. سپس در هر هنگام نیاز هر کدام از کابل‌ها را می‌توان با استفاده از یک سوکت به سوئیچ یا هاب وصل کرد.

توضبحات تکمیلی استفاده از پچ پنل ها

استفاده از  Patch Panelها عموما رعایت نوعی از یک استاندارد است و موجب اصولی شدن  شبکه بندی و کابل کشی ساختمان  و پروژه  می‌شود.

network patch panel
network patch panel

علاوه بر مساله فوق بعدها اگر ایرادی در شبکه ایجاد شد. به دلیل استانداردسازی شدن شبکه در نتیجه عیب یابی هم بسیار آسان خواهد بود. به علاوه یکی از دلایل به کار گیری Patch Panel تفکیک سازی راحت شبکه‌های مختلف از هم است. مورد بعدی که باید در نظر بگیریم اگر کابل‌ها به صورت  مستقیم  به  هاب یا  سوئیچ متصل شود پس از مدت زمانی پس از کشیده شدن ممکن است موجب خرابی سوکت شود.

انواع پچ پنل ها

پچ پنل‌ها به دو صورت در بازار رواج داشته و موجودند:

network patch panel یا پچ پنل های مسی

پچپنل شبکه patch panelای است که بانک فیبرنوری  در این مقاله به معرفی آن و انواع کاربرد آن پرداخته است.

پچ پنل فیبر نوری

این نوع از پچ پنل ها را در مقاله پچ پنل فیبرنوری مورد بحث و بررسی قرار داده ایم .

مقاله ی فوق توسط بانک فیبرنوری تدوین و نوشته شده است وبرای نوشتن این مقاله ازسایتfiber-optic-transceiverاستفاده شده است.

فروش انواع پچ پنل شبکه

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟