محل توزیع و نگهداری فیبر نوری

با توجه به نیاز به نرخ داده با سرعت بالا، استفاده از فیبرنوری رشد روز افزونی پیدا کرده است. با افزایش کابل‌های فیبر نوری نصب شده، مدیریت شبکه‌های انتقال نوری دشوارتر می‌شود. در هنگام کابل کشی فیبر نوری، فاکتورهای زیادی باید در نظر گرفته شود، مانند انعطاف پذیری، ماندگاری در آینده، هزینه استقرار و مدیریت و غیره در اتصال و برنامه ریزی فیبر نوری. انتخاب فریم‌های محل توزیع و نگهداری فیبر نوری مناسب کلید موفقیت در مدیریت کابل است. مسئله‌ای که امروز می‌خواهیم به آن بپردازیم. در واقع مخفف این فریم‌ها ODF نامیده می‌شود.

محل توزیع و نگهداری فیبر نوری

ODF یا همان محل توزیع و نگهداری فیبر نوری چیست؟
یک فریم توزیع نوری (ODF) فریمی است که برای ایجاد اتصالات کابل بین امکانات ارتباطی استفاده می‌شود که می‌تواند محل جوش‌های فیبر نوری، خاتمه فیبر نوری، آداپتورها و کانکتورهای فیبر نوری و اتصالات کابل را با هم در یک واحد مشخص، ادغام کند. همچنین می‌تواند به عنوان یک وسیله محافظ برای محافظت از اتصالات فیبر نوری در برابر آسیب عمل کند. عملکردهای اساسی ODFهای امروزی تقریباً همگی یکسان است، و با توجه به شرکت سازنده تغییر نمی‌کند. با این حال، آنها در شکل‌ها مشخصات مختلفی موجودند.

آشنایی با انواع ODF

با توجه به ساختار، ODF ها را می‌توان به طور عمده به سه نوع تقسیم بندی کرد:

  • ODF دیواری
  • ODF زمینی
  • ODF پایه رک

ODF دیواری (در تصویر زیر نشان داده شده است) معمولاً طرحی مانند یک جعبه کوچک دارد که می‌تواند روی دیوار نصب شود و برای توزیع فیبر با تعداد کم مناسب است. ODF زمینی، ظاهری مرتب‌تر و چشم‌نوازتر دارد و دارای ظرفیت ثابت برای فیبر است.

محل توزیع و نگهداری فیبر نوری

ODF پایه رک (که در تصویر زیر نشان داده شده است) معمولاً دارای ساختاری ماژولار است. با توجه به تعداد و مشخصات کابل‌های فیبر نوری می‌توان تعداد مختلفی ODF بر روی رک نصب کرد. این نوع سیستم و محل توزیع و نگهداری فیبر نوری، راحت‌تر است و می‌تواند امکانات بیشتری را برای تغییرات آینده فراهم کند. اکثر ODFهای پایه رک بصورت ۱۹ اینچی است و این اطمینان را می‌دهد که می‌توان آنها را کاملاً روی قفسه رک استاندارد ، نصب کرد.

انواع ODF- ماژولار

راهنمای انتخاب ODF

انتخاب ODF محدود به ساختار نیست، عوامل زیادی مانند محل کاربرد باید هنگام این انتخاب در نظر گرفته شوند. برخی از مهم‌ترین موارد به شرح زیر است.

تعداد فیبرها

با افزایش تعداد اتصالات فیبر نوری در مکان‌هایی مانند مرکز داده، نیاز به ODF با ظرفیت بالا افزایش یافته است. امروزه دسترسی به ODF با 24 پورت، 48 پورت یا حتی 144 پورت برای کابل‌های فیبر نوری در بازار بسیار رایج است. با این حال، بسیاری از فروشندگان می‌توانند ODFهای سفارشی را با توجه به نیاز مشتری تهیه کنند.

مدیریت پذیری

ODF با ظرفیت بالا خوب است اما مدیریت آن آسان نیست. محل توزیع و نگهداری فیبر نوری باید یک محیط با دسترسی و مدیریت آسان برای تکنسین‌ها فراهم کند. نیاز اصلی این است که ODF‌ها باید دسترسی آسان به اتصالات جلو و عقب آن درگاه‌ها را برای قرار دادن و جدا کردن فراهم کنند. این مسئله مستلزم آن است که ODF فضای کافی برای ذخیره داشته باشد. علاوه بر این، رنگ آداپتورهای نصب شده روی ODF باید با کد رنگ کانکتورهای فیبر نوری سازگار باشد تا از اتصالات اشتباه جلوگیری شود.

انعطاف پذیری

همانطور که گفته شد رک پایه ODF با طراحی ماژولار خود، نسبتاً انعطاف پذیر است. مورد دیگری که می‌تواند انعطاف پذیری ODF را به طور موثر افزایش دهد، اندازه درگاه آداپتورهای ODF است. به عنوان مثال، یک ODF با پورت‌هایی با اندازه آداپتور LC دوبلکس می‌تواند با آداپتورهای دوبلکس LC ، SC یا MRTJ نصب شود. ODF با پورت‌هایی با اندازه آداپتور ST می‌تواند هم با آداپتورهای ST و هم با آداپتورهای FC نصب شود.

محافظت

فریم‌های توزیع فیبر نوری، امکان نگهداری اتصالات فیبر را در خود دارند. برخی اتصالات فیبر مانند محل جوش‌های فیبر و کانکتورهای فیبر نوری جزو نقاط حساس در کل شبکه انتقال هستند و ارتباط مستقیمی با ثبات و قابلیت اطمینان شبکه دارند. بنابراین، یک ODF خوب، باید از دستگاه محافظتی برای جلوگیری از آسیب به اتصالات فیبر نوری در اثر گرد و غبار یا تنش استفاده کند.

جمع بندی نهایی

ODF محبوب‌ترین و جامع‌ترین محل توزیع و نگهداری فیبر نوری است که می‌تواند باعث کاهش هزینه و افزایش قابلیت اطمینان و انعطاف‌پذیری شبکه فیبر نوری در هنگام استقرار و نگهداری شود. ظرفیت بالای ODF بهترین راه در صنعت ارتباط از راه دور است. انتخاب یک ODF پوروسه ای مهم و پیچیده است و نیاز به بررسی کامل شبکه و مدیریت آن دارد. عواملی مانند ساختار و تعداد فیبرها جزو عناصر اساسی هستند. فریم‌ توزیع فیبر نوری ای که می‌تواند نیازهای فعلی و چالش‌های آینده را بدون آسیب به مدیریت یا تراکم کابل برآورده کند، فقط با مقایسه مکرر و بررسی کامل شبکه قابل انتخاب است.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟