مقایسه پچ کورد با کابل اترنت

کابل اترنت و پچ کابل، جزو کابل‌هایی هستند که بطور روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرند و کابل‌های بسیار محبوبی هستند. اغلب مردم وقتی صحبت از کابل اترنت در مقابل کابل پچ می‌شود، گیج می‌شوند، به همین علت ما تصمیم گرفتیم در این پست به مقایسه کابل پچ با کابل اترنت بپردازیم. قبلا درباره اینکه کابل پچ چیست صحبت کردیم. اما در این مقاله لازم می‌دانیم یک توضیح کوتاه بدهیم.

کابل اترنت چیست؟

“اترنت” نوعی پروتکل است که نحوه انتقال بیت‌های اطلاعات در یک رسانه مشخص را تعیین می‌کند، این رسانه ممکن است فیبرنوری یا کابل‌های مسی باشد. بنابراین کابل اترنت شامل کابل‌های فیبر نوری، کابل‌های مسی جفت تابیده یا کابل کواکسیال است.

تفاوت پچ کابل با اترنت

کابل پچ چیست؟

به طور کلی، نام کابل پچ از کلمه‌ی «patch-in» گرفته شده است، که به این معنی است که این کابل یک سیگنال را از یک سوئیچ،هاب، یا روتر به بیرون می‌آورد. کابل پچ که به آن پچ‌کورد هم گفته می‌شود، نوعی کابل فیبرنوری است که در هر دو انتها دارای رابط (کانکتور) است و از آن برای اتصال واحد انتهایی شبکه به سایر دستگاه‌ها نظیر منبع تغذیه استفاده می‌شود.

از پچ کابل‌ها عموما برای اتصال و کابل کشی در مسافت‌های کوتاه استفاده می‌شود. برای مثال از کابل‌های پچ می‌توان برای اتصال یک کامپیوتر شخصی به هاب سرور ، و یا روتر یا سوئیچ استفاده کرد. که این مسئله برای ساخت شبکه‌های خانگی مفید است.

بیشتر کابل‌های پچ به کابل‌های “مستقیم” یا “عبور از میان” معروف هستند که سیگنال‌ها را مستقیماً از دستگاه به سوئیچ، روتر یا سرور می‌فرستند.

یک نوع خاص از کابل پچ، کابل “کراس اوور” است. این کابل‌ها جهت ارسال و دریافت داده‌ها، یکی از کانکتورها را معکوس می‌کنند.

کابل‌های پچ اترنت معمولی دو نوع دستگاه مختلف را متصل می‌کنند، مانند روتر به کامپیوتر یا مودم به روتر. با این وجود، هنگام اتصال دو دستگاه از همان نوع، مانند رایانه به رایانه، یک کابل کراس اوور لازم است تا به دستگاه‌ها امکان ارسال و دریافت همزمان سیگنال بین یکدیگر را بدهد.

به ندرت پیش می‌آید که یک کاربر خانگی به یک پچ کابل کراس اوور نیاز داشته باشد.

پچ کابل فیبر نوری
پچ کابل فیبر نوری

 

در مقایسه پچ کورد با کابل اترنت سوالاتی پیش می‌آید که دانستن پاسخ آن‌ها امری ضروری و مهم است. نظر شما را به این سوالات جلب می‌کنیم:

 

آیا همه کابل های اترنت شبیه به هم هستند؟

خیر. انواع مختلفی از کابل‌های اترنت مانند کابل فیبر نوری، کابل کراس اوور اترنت و کابل مسی وجود دارد.

به ترتیب، هر نوع دارای مشخصات و کاربردهای مختلفی است.

به عنوان مثال، کابل فیبر نوری برای مسافت‌های طولانی یا برنامه‌هایی که به پهنای باند بالا یا انزوای الکتریکی نیاز دارند، استفاده می‌شود. در حالی که از کابل‌های کراس اوور اترنت در ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

 

آیا می توان از هر نوع کابل اترنت استفاده کرد؟

خیر، طبق تعاریف فوق، انواع مختلفی از کابل‌های اترنت وجود دارد، مانند کابل‌های فیبر نوری، کابل‌های کراس اوور اترنت و کابل‌های مسی.

بر این اساس، هر نوع دارای مشخصات و کاربردهای مختلف است. به عنوان مثال، برای مسافت‌های طولانی یا کاربردهایی که به پهنای باند بالا یا ایزولاسیون الکتریکی نیاز دارد، از کابل فیبر نوری استفاده می‌شود. در حالی که در ساختمان‌ها از کابل‌های متقاطع اترنت استفاده می‌شود.

 

آیا می‌توان از کابل پچ به عنوان کابل اترنت استفاده کرد؟

بله. کابل پچ می‌تواند به عنوان کابل اترنت استفاده شود، در واقع هر دوی این کابل‌ها در شبکه مسی یکسان‌اند. اما چیزی که باید به آن توجه کرد این است که کابل‌های پچ مناسب فواصل کوتاه هستند.

اغلب اوقات، کابل‌های پچ و اترنت را می توان یکی در نظر گرفت.

وقتی در مورد اترنت صحبت می‌کنیم، مسئله شار اطلاعات در محل‌های مختلف است، و کابل‌های پچ بهترین گزینه برای شار بهتر اطلاعات در فواصل نزدیک هستند.

مهم‌ترین محدودیت کابل‌های پچ، مسئله‌ی تضعیف زیاد در فواصل طولانی است.

تفاوت دیگر کابل‌های پچ و اترنت در این است که کابل‌های پچ دارای کانکتور در هر دو سر خود هستند، در حالیکه کابل اترنت ممکن است همیشه دارای دو کانکتور نباشد و اغلب مستقیما به دستگاه‌ها متصل می شود.

مقایسه پچ کورد با کابل اترنت

در این مقاله در مورد پروتکل اترنت و انواع کابل‌های مورد استفاده برای ارتباطات اترنت صحبت کردیم.همانطور که گفتیم، کابل پچ فیبرنوری نیز یکی از انواع کابل اترنت محسوب می‌شود که عموما برای مسافت‌های کوتاه، برای مثال دفاتر و شبکه‌های خانگی، از آن استفاده می‌شود. شما همراهان عزیز بانک فیبر نوری و شبکه برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کابل‌های اترنت و پچ کابل‌ها می‌توانید به بخش فروشگاه سایت بانک فیبرنوری مراجعه فرمایید.

کانکتور های فیبرنوری

پچ پنل و باکس دیواری

پچ پنل فیبرنوری نگزنس

تماس بگیرید
تماس بگیرید
مشاهده همه کانکتورهای فیبر نوری
0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟