طراحی کابل فیبر نوری

مطابق با برنامه چهارشنبه‌های بانک فیبر نوری، با سوالات متداول و پرتکرار کاربران خدمت شما رسیدیم. امروز می‌خواهیم درباره ساختار و طراحی کابل فیبر نوری صحبت کرده و سوالاتی را مطرح کنیم. اگر شما هم در این زمینه سوال دارید، حتما این مقاله را دنبال کنید. این سوالات برای افراد کارشناسی که می‌خواهند فیبر نوری را برای کابل کشی درنظر بگیرند، مفید است. همچنین برای تکنسین‌های شبکه نیز گزینه مفیدی است.

۱- آیا فیبر سینگل مود و مالتی مود را می توان با هم ترکیب کرد؟

در صورت استفاده از سیستم سوئیچینگ که از هر دو نوع فیبر پشتیبانی می‌کند، مانند Extron FOX Matrix Series، توسعه سیستمی که هم از فیبر سینگل مود و هم از فیبر مالتی مود استفاده کند، امکان پذیر است. فیبر سینگل مود باید به یک درگاه سینگل مود و فیبر مالتی مود باید به یک درگاه مالتی مود متصل شود. اتصال مستقیم فیبر سینگل مود و مالتی مود توصیه نمی‌شود زیرا تفاوت در اندازه های هسته باعث وارد شدن تلفات به سیستم می‌شود.

۲- انواع اتصالات فیبر نوری کدامند؟

یکی دیگر از مسائل مهم در طراحی کابل فیبر نوری مسئله اتصالات است. انواع متداول اتصالات فیبر نوری شامل ST ، SC ، FC / PC ، FC / APC و LC است. رابط LC به دلیل عملکرد بالا، اندازه کوچک و سهولت استفاده، بسیار محبوب است. اتصالات چند فیبر نوری نیز محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. MTP / MPO نوع اتصال ترجیحی برای استانداردهای انتقال داده 40 گیگابیت بر ثانیه و 100 گیگابیت بر ثانیه هستند.

۳- آیا می توان در تجهیزات نصب شده کانکتور متفاوتی استفاده کرد؟

اتصالات ST و SC اغلب برای نصب فیبرهای قدیمی استاندارد شده‌اند. با این حال، اتصال LC به دلیل اندازه جمع و جور، ویژگی خود قفل شونده و قابلیت تنظیم، برای نصب‌های مدرن ترجیح داده می‌شود. راه حل توصیه شده این است که هر انتهای کابل را با نوع اتصال دهنده مناسب خاتمه دهید. متناوباً، می‌توان از یک آداپتور با یک کابل پچ استفاده کرد تا از یک نوع اتصال به نوع دیگر تبدیل شود.

طراحی کابل فیبر نوری

۴- بودجه تلفات فیبر نوری چقدر است؟

بودجه تلفات فیبر نوری حداکثر مقدار از تلفات یا میرایی قابل قبول در پیوند فیبر نوری است. این به عنوان تفاوت بین قدرت خروجی فرستنده و حساسیت گیرنده محاسبه می‌شود.

۵- چگونه بودجه تلفات نوری در طراحی سیستم AV استفاده می شود؟

یکی دیگر از موارد مهم در ساختار کابل فیبر نوری، میزان تلفات فیبر نوری است. مقدار کل تلفات در پیوند فیبر نوری با جمع کردن میرایی ناشی از الیاف شیشه، اتصالات، اتصالات و سایر اجزای نوری محاسبه می‌شود. این عدد برای تعیین حاشیه ضرر از بودجه ضرر کم می‌شود. برای محاسبه تعمیرات آینده کابل کشی و پیر شدن اجزای نوری، حاشیه تلفات حداقل 3 دسی بل توصیه می‌شود.

۶- چه نوع کابل های فیبر نوری برای برنامه های AV موجود است؟

کابل‌های فیبر نوری بسته به نوع کاربرد در انواع مختلف ساخت و ساز موجود هستند. کابل‌های داخلی فیبر نوری مانند انواع دیگر کابل‌های داخلی به صورت رایزر یا پلنوم در دسترس هستند. کابل‌های فضای باز بصورت کابل‌های هوایی یا دفن مستقیم در دسترس هستند. کابل‌های زرهی نیز برای محافظت بیشتر از جوندگان و دستکاری در دسترس هستند. به این مسئله حتما باید در طراحی کابل فیبر نوری توجه شود.

۷- فیبر تیره چیست و چگونه برای سیستم های AV استفاده می شود؟

فیبر تیره کابل فیبر نوری از قبل نصب شده است که برای استفاده در آینده نصب شده اما در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی گیرد. کابل کشی ساخت یافته اغلب با کابل‌های فیبر نوری اضافی برای گسترش در آینده نصب می‌شود. در صورت وجود، می توان از فیبر تیره برای نصب تجهیزات جدید AV بدون هزینه اضافی برای نصب فیبر جدید استفاده کرد. وقتی سیگنال‌ها بین طبقات یک ساختمان یا بین ساختمان‌های دانشگاه منتقل می‌شوند، در دسترس بودن فیبر تیره نصب را ساده می‌کند.

ساختار کابل فیبر نوری

طراحی کابل فیبر نوری

هنگام طراحی کابل فیبر نوری، برخی از عوامل زیر باید در نظر گرفته شود:

  • کدام روش تعدیل و مالتی پلکسینگ برای کاربردهای خاص مناسب‌تر است؟
  • آیا قدرت کافی در گیرنده (بودجه برق) موجود است؟
  • ویژگی‌های زمان افزایش و پهنای باند
  • اثرات صدا بر روی پهنای باند سیستم، میزان داده و میزان خطای بیت
  • آیا به تقویت کننده‌های فیبر دوپ شده اربیوم نیاز است؟
  • چه نوع فیبری برای استفاده مناسب است؟
  • هزینه کل چقدر است؟

پس از بررسی موارد بالا در طراحی کابل فیبر نوری می‌توانید تصمیم به انجام و نصب بگیرید.

روش طراحی ساختار کابل فیبر نوری

با استفاده گسترده از کابل فیبر نوری عملاً در هر زمینه ارتباطات از راه دور، چندین ساختار کابل فیبر نوری وجود دارد که مشتری نهایی را گیج می‌کند، کدام یک را انتخاب کند. نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که هر طرح کابل فیبر نوری برای یک برنامه خاص بهینه شده است. کابل‌های فیبر نوری کاربرد کلی دارند، اما انتخاب چنین کابل‌هایی برای یک برنامه خاص نیاز به نهایت دقت دارد. عمدتا سیستم مورد نیاز، نوع کابل فیبر نوری و پیکربندی آن را تعیین می‌کند. امروز برخی از پارامترهای فیزیکی و اقتصادی که در مورد پیکربندی کابل‌های فیبر نوری تصمیم می‌گیرند، مورد بحث قرار خواهد گرفت.

ویژگی ها و عملکرد فیبر نوری

در صورت سینگل مود بودن فیبر نوری به کار رفته، میرایی و پراکندگی در طول عمر مورد انتظار کابل، میرایی و پهنای باند پارامترهای مربوط به کابل فیبر نوری مالتی مود هستند. تغییر میرایی و پراکندگی در یک کابل فیبر نوری به عنوان تابعی از متغیرهای محیطی هنگامی که این پارامترها با توجه به آب و هوا تغییر می‌کنند، لازم است اطمینان حاصل کنید که مقادیر از توانایی دامنه دینامیکی لوازم جانبی مرتبط استفاده شده در سیستم فراتر نمی‌روند.

اندازه و وزن فیبرهای نوری

در طراحی کابل فیبر نوری، یکی از دلایل نصب کنندگان کابل فیبر نوری، اندازه کوچک آن با پهنای باند زیاد است. این قطر کم به کابل‌های فیبر نوری اجازه می‌دهد تا به مکان‌هایی بسیار دشوار که امکان نصب کابل متالیک معمولی وجود ندارد، برسند. در یک منطقه مترو شلوغ و پر از کابل که مجاری موجود فضای کافی ندارند، کابل‌های داکت میکرو بدون تلاش زیاد از مقصد مشتری عبور می‌کنند. اگر مرحله نصب به طراحی کابل ناهموار نیاز داشته باشد، الیاف نوری تایدبافر باعث محافظت و ناهمواری کافی کابل‌های فیبر نوری می‌شود که شرایط سخت نصب را دارند. تایدبافر اندازه کابل را کاهش می‌دهد اما برای کابل‌های فیبر نوری با تعداد کم و کاربردهای ویژه خوب است.

طول عمر کابل

طول عمر کابل فیبر نوری در طراحی کابل فیبر نوری، باید به طور کلی بیش از 20 سال باشد. این فاکتورها از جمله احتمال شکستن فیبر نوری و زمان القای اکسیداسیون مواد مورد استفاده برای ساخت کابل‌های فیبر نوری و اگر نه بیشتر تکامل هیدروژن از مواد موجود در کابل O.F، دارای فاکتورهای زیادی است. فیبر قوی‌تر، احتمال کمتری برای شکست ناشی از استرس را دارد. استانداردهای صنعت فیبر نوری آزمایش شده با مقاومت در برابر 100 kpsi را می‌طلبد. به طور مشابه مواد ژاکت باید دارای ویژگی‌های خاصی در برابر خرابی در شرایط محیطی باشد.

سازگاری اتصال نوری

فیبرهای نوری در نهایت با طول بیشتری پیوند می‌خورند تا به تجهیزات به واحدهای خاتمه متصل شوند. ما به عنوان مشتری از طریق اتصالات به فیبرهای نوری متصل هستیم. اتصال کابل‌های فیبر نوری با اتصالات استاندارد صنعت یک معیار مهم برای انجام در این زمینه است. اتصال دهنده کم مصرف و کوچکترین اندازه ممکن است برای کابل فیبر نوری طراحی شده مناسب نباشد. بنابراین، نصب کنندگان شبکه هنگام طراحی برای کارخانه خارج باید در انتخاب سازگاری فیبرهای نوری و اتصالات دقت کنند. کابل‌های فیبر نوری باید به عنوان یک مولفه در کل مجموعه سیستم نوری مشاهده شوند.

استحکام و دوام

مسئله بعدی در ساختار کابل فیبر نوری مقاومت آن است. کابل فیبر نوری که برای سیستم مورد نظر ساخته می‌شود باید توانایی مقاومت در برابر فشارهای نصب، به ویژه نیازهای مقاومت کششی را داشته باشد. به طور کلی، کابل‌های کانال در حال حاضر هر روز از طریق مجاری منفجر می‌شوند، در حالی که قبل از آن از طریق مجاری کشیده می‌شدند.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز کسی به این مطلب رای نداده است)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟