خدمات و تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات اکتیو شبکه به یک سری تجهیزات و خدمات اطلاق می‌شود که در شبکه‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرند. تجهیزات و خدمات اکتیو شبکه را می‌توان مکمل تجهیزات و خدمات پسیو شبکه دانست. یعنی بدون پسیو شبکه، نمی توان از خدمات و تجهیزات اکتیو شبکه نیز استفاده کرد.

تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات اکتیو شبکه به یک سری تجهیزات اطلاق می‌شود که توسط آنها می توان سیگنال‌های الکترونیکی را تولید و یا باز تولید کرد. معمولا تنوع در تجهیزات اکتیو شبکه بسیار زیاد است. به همین خاطر نیاز است افرادی که می‌خواهند شبکه‌های کامپیوتری را راه اندازی کرده و یا حتی افرادی که قصد دارند از این شبکه‌های کامپیوتری استفاده نمایند، با انواع تجهیزات مربوط به شبکه‌های کامپیوتری به خصوص تجهیزات اکتیو شبکه آشنایی داشته باشند. کیفیت تجهیزات اکتیو شبکه تاثیر بسیار زیادی در سرعت انتقال داده در شبکه‌های کامپیوتری دارد. به همین خاطر افرادی که در زمینه اکتیو شبکه فعالیت دارند، همیشه باید توجه داشته باشند که کیفیت محصولات تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت کار شبکه‌های کامپیوتری داشته و در این زمینه باید حساسیت بالایی به خرج دهند.

معمولا افرادی که در زمینه نصب و کانفیگ شبکه‌های کامپیوتری فعالیت دارند، باید با انواع تجهیزات اکتیو و همچنین پسیو شبکه آشنایی داشته باشند تا بتوانند در موقع نیاز گزینه‌ای که از همه مناسب‌تر است را انتخاب کنند. عدم انتخاب صحیح تجهیزات شبکه کامپیوتری می‌تواند بر روی کیفیت و سرعت انتقال داده تاثیر بگذارد. معمولا تجهیزات اکتیو شبکه را شرکت‌های بسیار بزرگ تکنولوژی دنیا تولید و روانه بازار می‌کنند. این شرکت‌ها معمولا به نحوی تجهیزات اکتیو شبکه را تولید می‌کنند که تنظیم کردن آنها زیاد پیچیده نبوده و همچنین کیفیت و کارایی لازم را داشته باشند. زیرا در صورتی که تجهیزات اکتیو شبکه کیفیت لازم را نداشته باشند، اختلالاتی در شبکه‌های کامپیوتری ایجاد شده و یا عمر قطعات کم می‌شود. کم شدن عمر تجهیزات اکتیو شبکه باعث می‌شود تا هزینه‌های مربوط به راه اندازی و همچنین نگهداری از شبکه‌های کامپیوتری افزایش یابد.

روشی آسان برای آشنایی با اکتیو یا پسیو بودن تجهیزات شبکه اینترنتی

همان گونه که مستحضر هستید علم شبکه سال‌هاست که توانسته به ادارات، شرکت‌ها، سازمان‌ها و حتی خانه‌ها کمک کند تا بتوانند چندین سیستم مانند رایانه یا لپ تاپ را به هم متصل کرده و فایل‌های مختلف را بدون هیچ گونه اتلاف وقت و یا نیاز به سایر تجهیزات سخت افزاری و یا نرم افزارهای کاربردی به اشتراک بگذارند. تجهیزات و خدمات مورد نیاز برای راه اندازی یک شبکه رایانه‌ای به دو گروه اصلی اکتیو و پسیو تقسیم بندی می‌شوند. اما سوالی که شاید ذهن بسیاری از افراد به خصوص آنهایی که آشنایی کمتری با شبکه دارند را مشغول کرده، این است که کدام تجهیزات را اکتیو و کدام تجهیزات را پسیو می‌نامند. برخی از افراد گمان می‌کنند که شناسایی تجهیزات شبکه و تشخیص پسیو و اکتیو بودن آنها کاری بسیار سخت و دشوار است و بدون داشتن تجربه‌ای چند ساله در این حوزه نمی‌توان آنها را تشخیص داد. اما در ادامه نکاتی بیان می‌شود تا متوجه شوید که بدون تجربه زیاد نیز می‌توان این تجهیزات را شناسایی کرده و پسیو بودن یا اکتیو بودن آنها را تشخیص داد.

با توجه به تنوعی که در تجهیزات شبکه وجود دارد، اگر بخواهیم به زبانی ساده تجهیزات اکتیو و پسیو را معرفی کنیم می‌توان این گونه بیان کرد که هر کدام از این تجهیزات در صورتی که برای استفاده نیاز به جریان الکتریکی یا برق داشته باشند، جزو خدمات و تجهیزات اکتیو شبکه در نظر گرفته می شوند و آن دسته از تجهیزاتی که نیازی به جریان الکتریکی یا برق ندارند، تجهیزات پسیو شبکه نامیده می‌شوند. بدین ترتیب جریان الکتریکی یا برق را می‌توان مشخص کننده اکتیو یا پسیو بودن تجهیزات دانست. به این موضوع نیز باید توجه داشت که اکتیو یا پسیو بودن تجهیزات و یا خدمات شبکه نمی تواند دلیلی برای با اهمیت بودن آنها باشد. زیرا در یک شبکه کامپیوتری انواع تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچ کدام از آنها به تنهایی توانایی برقراری ارتباط بین دستگاه‌های مختلف را ندارد. بدین ترتیب اگر در این مطلب و یا سایر مطالبی که بر روی سایت‌های مختلف مشاهده می‌شود به معرفی تجهیزات و خدمات اکتیو شبکه پرداخته می‌شود، هدف افزایش اطلاعات کاربران در این زمینه بوده و منظور اهمیت بیشتر آن نسبت به خدمات و تجهیزات پسیو شبکه نیست.

معرفی تجهیزات اکتیو شبکه

سوئیچ

سوئیچ‌ها را می‌توان یکی از تجهیزات بسیار مهم در شبکه‌های کامپیوتری دانست. سوئیچ‌ها با اینکه شباهت زیادی به هاب دارند اما کارایی آنها کمی متفاوت است. سوئیچ‌ها را می‌توان برای اتصال Nodeها مورد استفاده قرار داد. معمولا بسته‌های داده که در شبکه برای یک دستگاه خاص ارسال می‌شوند، توسط سوئیچ شناسایی و دریافت می‌شوند. معمولا بسته‌های داده دارای یک مک آدرس اختصاصی هستند و این آدرس را سوئیچ تشخیص داده و آن را دریافت می‌کند.

switch

تجهیزات شبکه بی‌سیم بلوتوث

تجهیزات شبکه ممکن است با استفاده از سیم به هم متصل شده و یا به صورت بی‌سیم از طریق بلوتوث به هم متصل شوند. معمولا با توجه به عدم پیچیدگی کابل‌های مختلف، تجهیزات اکتیو بلوتوث‌دار بیشتر از تجهیزاتی که با کابل به هم متصل می‌شوند، مورد استقبال قرار می‌گیرند. از جمله مهمترین خدمات و تجهیزات اکتیو شبکه بی‌سیم بلوتوث، می‌توان به کارت شبکه اشاره کرد. معمولا در راه اندازی شبکه‌های کامپیوتری جدید، استفاده از بلوتوث به جای کابل بسیار بیشتر شده است.

مودم

مودم را می‌توان چکیده‌ای از دو کلمه modulator-demodulator دانست. مودم دستگاهی است که به صورت مداوم سیگنال‌های آنالوگ و دیجیتال را به هم تبدیل می‌کند. این کار کمک می‌کند تا ارسال و دریافت اطلاعات برای کامپیوترهای دیگر راحت‌تر شود. مودم‌ها برای اتصال به اینترنت و همچنین برای شبکه‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرند. مودم‌های بسیار باکیفیتی از شرکت‌های معتبر در سراسر کشور موجود است که این موضوع باعث می‌شود تا بتوان در راه اندازی شبکه‌های کامپیوتری موفق‌تر عمل کرد. کیفیت مودم می‌تواند به شرکت سازنده آن بستگی داشته باشد.

modem

پرینت سرور

پرینت سرور به دستگاهی اطلاق می‌شود که یک پرینتر را می‌توان به کامپیوتر مرکزی متصل کرد تا همه دستگاه‌هایی که به هم شبکه هستند بتوانند برای چاپ اطلاعات از آن استفاده نمایند. با استفاده از این دستگاه چندین پرینتر به هم متصل می‌شوند تا بتوان به صورت کاملا کاربردی در شبکه‌های کاربردی از آن استفاده کرد. پرینت سرور یکی از پرکاربردترین تجهیزات اکتیو شبکه محسوب می‌شود. معمولا دستگاه‌های مختلفی که با هم شبکه هستند با استفاده از وای فای می‌توان از پرینت سرور برای چاپ اطلاعات استفاده کرد.

server print

ویدئو کنفرانس

ویدئو کنفرانس را می‌توان یکی از تجهیزات بسیار پرکاربرد اکتیو شبکه دانست. معمولا در شرکت‌ها و یا ادارات بزرگ می‌توان برای برقراری ارتباط صوت و تصویر از فاصله دور یا نزدیک از تجهیزات ویدئو کنفرانس استفاده کرد. با توجه به شیوع بیماری کرونا و عدم برقراری تجمعات، تجهیزات ویدئو کنفرانس توانسته است اهمیت دو چندانی پیدا کند. به همین خاطر اغلب ادارات، شرکت ها، سازمان‌ها، نهادها و … در زمان اپیدمی کرونا از ویدئو کنفرانس برای تشکیل جلسات خود استفاده می‌کنند. بدین ترتیب هم کارهای شرکت یا اداره طبق روال عادی پیش رفته و هم از شیوع ویروس کرونا در بین کارکنان یک مجموعه جلوگیری می‌شود.

تجهیزات فیبر نوری

برخی تجهیزات فیبر نوری مانند سوئیچ، مدیا کانورتر و مودم را می توان از جمله خدمات و تجهیزات اکتیو شبکه دانست. این تجهیزات توانایی برقرار ارتباط بین دو یا چند سیستم با سرعت انتقال داده بسیار بالاتری را نسبت به کابل‌های معمولی دارند. اینترنت کابل فیبر نوری نیز در سال‌های اخیر مطرح شده و توانسته برای مراکزی که کار بسیار حساس‌تری دارند، بسیار مفید باشد. زیرا دقت و سرعت فیبر نوری می‌تواند انجام هر کاری را ممکن سازد.

کارت شبکه

کارت شبکه از دیگر تجهیزات بسیار کاربردی اکتیو شبکه به شمار می‌رود. کارت شبکه را می‌توان در شبکه‌های سیمی و بی‌سیم مورد استفاده قرار داد. کارت‌های شبکه به دو شکل سیمی و بی‌سیم در بازار موجودند. کارت‌های شبکه سیمی با استفاده از کابل و سوکت مخصوص متصل می‌شوند. کابل‌های شبکه بی‌سیم با استفاده از پورت usb به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل می‌شوند. با استفاده از کارت شبکه می‌توان برنامه‌های مختلف را با سایر دستگاه‌ها به اشتراک گذاشت.

دوربین مدار بسته

دوربین‌های مدار بسته، از محصولاتی به شمار می‌روند که در مکان‌های مختلف می‌توان آنها را نصب کرد تا از طریق آنها بتوان امنیت آن مکان را برقرار کرد. دوربین‌های مدار بسته با کیفیت‌های بسیار مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند. بدین ترتیب هر فردی می‌تواند براساس نیاز خود و میزان هزینه‌ای که برای وی مقدور است، دوربین مدار بسته تهیه کند. دوربین مدار بسته در سال‌های اخیر از جمله تجهیزات اکتیو شبکه بوده که استقبال از آن بسیار زیاد بوده است. دوربین‌های مدار بسته از نظر شکل ظاهری نیز دارای انواع مختلفی از جمله دام، باکس، بولت، اسپید دام، مینیاتوری، حرارتی و… هستند. برخی از دوربین‌های مدار بسته دید در شب بوده تا در تمام ساعات شبانه روز بتوان از تصاویر آنها استفاده کرد.

دوربین مدار بسته

معرفی خدمات اکتیو شبکه

خدمات اکتیو شبکه را می‌توان خدمات نرم افزاری شبکه‌های کامپیوتری دانست. به عبارتی دیگر خدماتی که مربوط به نصب و راه اندازی نرم افزارهای مختلف در شبکه‌های کامپیوتری بوده را خدمات و تجهیزات اکتیو شبکه می‌نامند. خدمات اکتیو شبکه نسبت به تجهیزات آن تنوع کمتری دارند اما به همان اندازه مهم و کاربردی هستند. این خدمات را می‌توان مکمل خدمات پسیو شبکه دانست. در هر شبکه کامپیوتری هم به خدمات اکتیو شبکه نیاز است و هم باید از خدمات پسیو شبکه استفاده شود تا بتوان یک شبکه اینترنتی را به بهترین شکل ممکن راه اندازی کرد. در ادامه به معرفی برخی از مهمترین خدمات شبکه پرداخته می‌شود تا همه افراد تا حدودی با این مقوله آشنا شوند. افرادی که علاقه‌مند به ورود به بازار کار بوده و یا افرادی که به این خدمات نیاز دارند، باید تا حدودی این خدمات را بشناسند.

تنظیم و پیکربندی تجهیزات اکتیو شبکه

تنظیم و پیکربندی تجهیزات شبکه یکی از موضوعات بسیار مهمی است که باید در راه اندازی شبکه کامپیوتری آن را انجام داد. معمولا تجهیزات مختلفی در شبکه کامپیوتری مورد استفاده قرار گرفته و هر کدام از آنها باید به صورت اختصاصی تنظیم و پیکربندی شوند. تنظیمات هر کدام از تجهیزات اکتیو شبکه منحصر به فرد است و باید آن را کاملا یاد گرفت تا بتوان آن را انجام داد.

نصب سیستم عامل‌های کلاینت و سرور

نصب سیستم عامل‌های کلاینت و سرور یکی دیگر از خدمات مربوط به شبکه است. نصب سیستم عامل‌های کلاینت و سرور کمک می‌کند تا ارتباط بین کاربر و رایانه برقرار شود. بدین ترتیب برای استفاده از هر شبکه کامپیوتری باید نصب سیستم عامل‌های کلاینت و سرور به بهترین شکل ممکن انجام شود.

نصب و راه اندازی نرم افزارهای تحت شبکه

نرم افزارهای بسیار زیادی تحت شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نرم افزارها شامل آنتی ویروس‌ها و SQL Server می‌باشند. نرم افزارهای تجاری و همچنین نرم افزارهای تخصصی تحت شبکه می‌توانند کمک کنند تا کار با شبکه‌های کامپیوتری و ارسال و دریافت اطلاعات با کیفیت بالاتری انجام شود. بدین ترتیب نصب و راه اندازی نرم افزارهای تحت شبکه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده، به همین خاطر بهتر است انجام این کار با دقت و با بهترین کیفیت ممکن انجام شود.

انجام تنظیمات و پیکربندی

کنترل و مدیریت یکپارچه سیستم‌ها، فایل‌ها، اکانت‌ها و… با انجام تنظیمات و پیکربندی قابل انجام است. بدین ترتیب یکی از مهمترین خدمات اکتیو شبکه، انجام تنظیمات و پیکربندی است.

مدیریت اینترنت

مدیریت اینترنت و همچنین مدیریت پهنای باند از دیگر خدمات مربوط به شبکه است. افرادی که یک شبکه کامپیوتری راه اندازی می کند، از این طریق می توانند اینترنت، یوزرها، پهنای باند و… را به راحتی مدیریت کنند. راحت بودن این کار باعث شده تا همه افراد بتوانند این کار را در مدت زمانی کوتاه یاد بگیرند.

انواع کابل فیبر نوری

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/h82835/do...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34