سوالات مهم در نصب کابل فیبر نوری

بیشتر تکنسین‌ها زمانی که می‌خواهند کابل فیبر نوری را نصب کنند دچار مشکلاتی می‌شوند که باید به آن‌ها رسیدگی کرد. در همین راستا به بررسی سوالات مهم در نصب کابل فیبر نوری پرداختیم و این موارد را بصورت کامل با هم موشکافی می‌کنیم. این سوالات در واقع مهم‌ترین سوالات شما در این حوزه هستند که بصورت کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سوالات مهم در نصب کابل فیبر نوری

سوالاتی که در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرند عبارت است از:

 1. چه مهارت‌هایی برای نصب کابل فیبر نوری در سیستم‌های AV لازم است؟
 2. در حین نصب چقدر می‌توانم فیبرهای نوری را خم کنم؟
 3. اگر فیبر را خیلی خم کنم چه اتفاقی می‌افتد؟
 4. چه نکاتی هنگام اتصال فیبر با استفاده از کانکتور وجود دارد؟
 5. چه موقع اتصالات فیبر نوری را تمیز کنیم؟
 6. چرا باید اتصالات فیبر نوری را تمیز کنیم؟
 7. برای تمیز کردن اتصالات فیبر نوری از چه چیزی استفاده می‌کنیم؟
 8. آیا نور فیبر نوری می‌تواند آسیب برساند؟
 9. چگونه فیبر خراب را ترمیم می‌کنید؟
 10. اسپلایس مکانیکی چیست؟
 11. اتصال فیوژن چیست؟
 12. اگر فیبر تیره نصب شده مستندات کمی داشته باشد، چگونه می‌توانید آن را شناسایی کنید؟

چه مهارت‌هایی برای نصب کابل فیبر نوری در سیستم‌های AV لازم است؟

یکی از سوالات مهم در نصب کابل فیبر نوری درباره مهارت‌هاست. مهارت‌های مورد نیاز برای نصب کابل کشی فیبر نوری مشابه مهارت‌های مورد نیاز برای نصب کابل کشی مسی است. داخل کابل‌های فیبر نوری عناصر قدرت قرار گرفته اند تا باعث مقاومت کابل دربرابر کشش طولانی مدت شوند. مانند کابل های کواکسیال، کیت‌های ترمینال برای خاتمه انتهای فیبر و کاربری راحت فیبرها وجود دارند. همچنین، همانند تمام تاسیسات الکتریکی، نصب کنندگان باید قبل از کار با کابل‌های فیبر نوری آموزش ببینند.

در حین نصب چقدر می‌توانم فیبرهای نوری را خم کنم؟

تولید کنندگان، حداقل شعاع خمش را برای فیبر نوری تعیین می‌کنند. بسیار مهم است که فیبرها را بیش از توصیه سازنده خم نکنید. اگر مشخصات معلوم نباشد، قاعده کلی این است که حداقل شعاع خمش را 20 برابر قطر کابل فیبر نوری در نظر بگیریم. در بسیاری از کابل‌های جدید، از فیبر نوری خاصی به نام فیبر غیر حساس به خمش استفاده میشود که شعاع خمش در این موارد کم است. برای اطلاعات بیشتر در مورد فیبرهای غیر حساس به خمش، به این مقاله  مراجعه کنید.

اگر فیبر را خیلی خم کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

خم شدن فیبر بیش از حداقل شعاع خم شدن، باعث از بین رفتن سیگنال فیبر نوری می‌شود و به طور بالقوه می‌تواند به فیبر آسیب برساند.

چه نکاتی هنگام اتصال فیبر با استفاده از کانکتور وجود دارد؟

یکی دیگر از رایج‌ترین سوالات مهم در نصب کابل فیبر نوری در زمان اتصال و قطع است. هنگام اتصال و قطع کابل‌های نوری باید دقت ویژه‌ای شود تا از آسیب رسیدن به فیبر یا کانکتور دستگاه جلوگیری شود. هنگام جدا کردن کابل فیبر نوری، برای محافظت از انتهای فیبر در برابر آسیب باید از کلاهک‌های محافظ در برابر گرد و غبار استفاده شود. فیبر و کانکتور باید قبل از اتصال تمیز شوند.

چه موقع اتصالات فیبر نوری را تمیز کنیم؟

انتهای فیبر نوری و کانکتور را باید بلافاصله قبل از اتصال تمیز کرد. اطمینان حاصل کنید که هیچ سیگنال نوری در هنگام تمیز کردن در فیبر وجود ندارد.

چرا باید اتصالات فیبر نوری را تمیز کنیم؟

حتی در محیط‌های تمیز، یک ذره گرد و غبار می‌تواند سیگنال نوری را کاملاً مسدود کند. اندازه یک ذره گرد و غبار تقریباً به همان اندازه یا بزرگتر از هسته فیبر نوری سینگل مود است.

برای تمیز کردن اتصالات فیبر نوری از چه چیزی استفاده می‌کنیم؟

حلال‌های مخصوص، پاک کننده ها، دستمال مرطوب بدون پرز و سواب موجود است. سواب‌ها برای تمیز کردن داخل کانکتور روی ساز است. همیشه توصیه تمیز کردن سازنده را دنبال کنید.

آیا نور فیبر نوری می‌تواند آسیب برساند؟

اگرچه نوری که برای انتقال فیبر نوری استفاده می‌شود در محدوده مادون قرمز است و برای چشم انسان قابل مشاهده نیست، اما هنوز هم می‌تواند باعث آسیب شود. نور لیزر یک پرتو متمرکز است که می‌تواند باعث آسیب یا کوری شود. اگر مشخص نیست منبع نور فعال است یا خیر، از دست زدن یا نگاه کردن به داخل فیبر خودداری کنید.

چگونه فیبر خراب را ترمیم می‌کنید؟

روش‌های متداول برای ترمیم فیبرهای شکسته شامل اتصال همجوشی، اتصال مکانیکی یا اتصال معمولی است. مناسب‌ترین روش بستگی به بودجه تلفات نوری، نوع کاربرد، تجهیزات موجود و مهارت تکنسین تعمیرات دارد. در بیشتر موارد، برای تعمیرات از همجوشی یا اتصال مکانیکی استفاده می‌شود. کانکتورها ، عموماً هنگامی استفاده می‌شوند که یک قطعه یا دستگاه باید به فیبر نوری متصل شود.

اسپلایس مکانیکی چیست؟

اسپلایس مکانیکی یک اتصال موقتی بین دو فیبر است که شامل چند روش مختلف می شود. در یکی از روش ها، با استفاده از دستگاهی دو انتهای فیبر به طور دقیق تراز شده کنارهم نگه داشته میشوند تا نور از یک فیبر به فیبر دیگر منتقل شود. در این حالت همچنان یک فاصله هوایی بین تار دو فیبر وجود خواه داشت، لذا از ژل تطبیق شاخص برای از بین بردن اثر فاصله هوایی بین دو فیبر استفاده می شود. شاخص یا ضریب شکست این ژل به دقیقا برابر ضریب شکست فیبرنوری است، لذا از بروز بازتاب فرنل جلوگیری میشود.

اسپلایس مکانیکی

اتصال فیوژن چیست؟

اسپلایس فیوژن یا همان جوش دو فیبر، روشی دائمی برای اتصال دو فیبر است. برای انجام این اتصال از دستگاه فیوژن دو فیبر استفاده می شود و مکانیزم کلی به این صورت است که فیبر ها مقابل همتراز شده و با استفاده از یک دستگاه الکتریکی جرقه ای بین دو فیبر زده میشود تا آنها را بهم جوش بزند. اتصال فیوژن یک اتصال کم ضرر و با دوام تری نسبت به اتصال مکانیکی است، اما تجهیزات مورد نیاز برای اتصال فیوژن هزینه بیشتری دارند.

اتصال اسپلایس

اگر فیبر تیره نصب شده مستندات کمی داشته باشد، چگونه می‌توانید آن را شناسایی کنید؟

رنگ ژاکت کابل عمدتا نشانگر نوع کابل فیبرنوری است. ژاکت مالتی مود نارنجی یا آبی است، در حالی که فیبر سینگل مود، زرد است. علائم نوشته شده روی کابل همچنین به شناسایی تولید کننده و نوع کابل کمک میکند.

برداشت از سوالات متداول شما

اگر به دنبال نصب و راه اندازی درست و بدون اشتباه کابل فیبر نوری هستید، حتما باید سری به سوالات رایج افراد بزنید تا مشکلات را دریابید. همیشه بررسی سوالات مهم در نصب کابل فیبر نوری می‌تواند کمک بزرگی به شما در بهبود بخشی به عملکردتان باشد. اگر دنبال پاسخگویی به سوالات مهم هستید حتما موارد زیر را نیز بررسی کنید و درصورت پیدا نکردن جواب سوال خود حتما آن را با ما در میان بگذارید. در مجموعه بانک فیبرنوری آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستیم.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟