حفاظت از شبکه فیبر نوری

حفاظت از شبکه فیبر نوری یکی از کارهایی است که به منظور جلوگیری از خرابی شبکه و قطعی در شبکه فیبر نوری انجام می‌شود. با توجه به تخصصی بودن کار، هر فردی توانایی حفاظت از شبکه‌های فیبر نوری را دارد. بدین ترتیب اغلب شرکت‌ها و سازمان‌ها این امر را به افراد متخصص می‌سپارند.

شبکه فیبر نوری چیست؟

بهتر است قبل از اینکه وارد بحث امنیت و حفاظت از شبکه فیبر نوری شویم، به معرفی شبکه فیبر نوری بپردازیم تا همه همراهان بتوانند امنیت و حفاظت از فیبر نوری را به بهترین شکل ممکن انجام بدهند. نام دیگری که برای فیبر نوری می‌توان معرفی کرد، تار نوری است. فیبر نوری رشته‌های بسیار باریک و شفافی هستند که توانایی خارج کردن نور وارد شده از یک سر را از انتهای رشته دارند. جنس رشته‌های باریک فیبر نوری می‌تواند از پلاستیک و یا سیلیکا باشد. معمولا شبکه فیبر نوری دارای سرعت بسیار بالاتری نسبت به شبکه‌هایی که با کابل‌های معمولی راه اندازی می‌شوند، دارند. به همین خاطر در مواردی که نیاز به یک شبکه با سرعت بسیار بالا بوده، می‌توان از شبکه فیبر نوری استفاده کرد.

شبکه‌های فیبر نوری به خاطر سرعت و کیفیت بسیار بالایی که در انتقال داده دارند، برای شرکت‌ها و سازمان‌های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال شرکت مخابرات می‌تواند یکی از بزرگترین مصرف کنندگان شبکه فیبر نوری به شمار برود. شرکت‌های سازنده حسگر یا سنسور نیز از فیبر نوری استفاده بسیار زیادی دارند. سنسور های سنجش فشار، جریان الکتریکی، میدان مغناطیسی و… از جمله این حسگرها به شمار می‌روند. صنایع نظامی از دیگر مصارف شبکه فیبر نوری به شمار می‌رود. معمولا ارتباط بین رادارها و همچنین کنترل موشک‌ها می‌تواند با استفاده از شبکه‌های فیبر نوری انجام شود.

حوزه پزشکی از دیگر مواردی است که در آن می‌توان از شبکه‌های فیبر نوری استفاده کرد. معمولا برای تشخیص برخی از بیماری‌ها می‌توان از آن کمک گرفت. فیبر نوری در آندوسکوپی برای تشخیص بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش نیز به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جدیدترین کاربردهای فیبر نوری می‌توان استفاده از آن برای تامین روشنایی را معرفی کرد. در این روش نور مصنوعی و یا نور طبیعی خورشید از طریق تار نوری یا فیبر نوری به محل مورد نظر منتقل می‌شود. نور ارسال شده توسط فیبر نوری هیچ گونه اشعه‌ای نداشته و برای بدن مضر نیست. بدین ترتیب این انتظار می‌رود که در سال‌های آینده استفاده از شبکه فیبر نوری برای تامین روشنایی مناطق مختلف بسیار بیشتر شود.

حفاظت از شبکه فیبر نوری

اهمیت امنیت و حفاظت از شبکه

امروزه بحث امنیت و حفاظت از شبکه فیبر نوری بیش از هر چیزی در مباحث مربوط به شبکه‌های کامپیوتری مطرح است. حفاظت از شبکه فیبر نوری اگر با اطمینان بالایی انجام شود، کاربران می‌توانند بدون هیچ گونه دغدغه‌ای از کابل فیبر نوری استفاده نمایند. این در حالی است که امروزه حفاظت از اموال شرکت‌ها دارای اهمیت بسیار زیادی است. معمولا هر نوع اطلاعات و داده‌ای در مدت زمان بسیار کوتاهی در شبکه فیبر نوری ارسال و دریافت می‌شود. بدین ترتیب نیاز است تا شبکه‌های فیبر نوری به صورت دوره‌ای چک شوند تا در صورتی که مشکل خاصی برای آن‌ها به وجود آمده، برطرف شود.

اگر نگاهی به کاربردهای شبکه فیبر نوری بیندازیم، متوجه اهمیت حفاظت از فیبر نوری خواهیم شد. معمولا شرکت‌های بسیار بزرگ مانند شرکت مخابرات و صنایع حساس مانند صنایع نظامی از عمده مصرف کنندگان شبکه فیبر نوری به شمار می‌روند. اطلاعات کاربران بسیار زیادی در شرکت مخابرات وجود داشته که حفظ آنها هم برای شرکت مخابرات و هم برای کاربران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین خاطر هر چه حفاظت از شبکه فیبر نوری با دقت بیشتری انجام شود، شرکت‌ها و سازمان‌های بیشتری از آن استفاده می‌کنند. استفاده از شبکه فیبر نوری در صنایع نظامی باعث شده تا متخصصان بسیار زیادی بر روی امنیت و حفاظت از شبکه فیبر نوری فعالیت کنند. امروزه شرکت‌ها و سازمان‌های کوچکتر نیز برای بهره‌مندی از مزایای شبکه فیبر نوری، تصمیم به استفاده از آن گرفته‌اند. همانگونه که امنیت و حفاظت از شبکه فیبر نوری برای شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ حائز اهمیت می‌باشد، شرکت‌ها و سازمان‌های کوچکتر نیز به امنیت و حفاظت از شبکه فیبر نوری اهمیت می‌دهند.

حفاظت از تارهای نوری

عوامل موثر در حفظ ایمنی شبکه فیبر نوری

حفاظت از شبکه فیبر نوری به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد که شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات می‌توانند با فراهم کردن همه این عوامل، عملیات حفاظت را به بهترین شکل ممکن انجام بدهند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین عواملی که بر روی حفظ ایمنی تاثیرگذار بوده اشاره می‌شود تا همه افرادی که به این حوزه علاقه‌مند بوده و یا به این خدمات نیاز دارند بتوانند با این عوامل آشنا بشوند.

تجربه بالا در حفاظت

یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در کیفیت هر کاری، داشتن تجربه بالا است و امر حفاظت نیز از این قاعده مستثنی نیست. شرکت‌های مختلفی در امر حفظ ایمنی دخیل هستند که برخی از آنها دارای تجربه بسیار بالایی در این زمینه هستند. به همین خاطر معمولا شرکت‌ها و سازمان‌هایی که از شبکه فیبر نوری استفاده می‌کنند، باید چنین شرکت‌هایی را شناسایی کرده تا بتوانند از این طریق از شبکه فیبر نوری با دقت و کیفیت بالایی حفاظت نمایند. داشتن تجربه در حفاظت باعث می‌شود تا کوچکترین مشکلات در کوتاه‌ترین زمان ممکن تشخیص داده شوند و نسبت به رفع این نواقص اقدام شود. بدین ترتیب در صورتی که تجربه بالایی در زمینه حفاظت از شبکه فیبر نوری وجود داشته باشد، از قطعی شبکه جلوگیری می‌شود. قطع شدن شبکه فیبر نوری می‌تواند برای شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، هزینه‌های بسیار سنگینی را به دنبال داشته باشد. بدین ترتیب معمولا شرکت ها و سازمان‌هایی که از فیبر نوری استفاده می‌کنند، با هزینه‌های نه چندان بالایی نسبت به هزینه‌های قطع فیبر نوری می‌توانند به حفظ شبکه فیبر نوری بپردازند.

نیروهای عملیاتی زبده و گشت 24 ساعته

یکی از عواملی که بر روی کیفیت این حفاظت تاثیرگذار است، به کارگیری نیروهای زبده و کاربلد می‌باشد. معمولا هر فردی که در کار خود خبره باشد، می‌تواند کار محول شده را با کیفیت بسیار بالاتری انجام دهد. بدین ترتیب افرادی که وظیفه این حفاظت را برعهده دارند، اگر دارای تخصص کافی نباشند، قطعا نمی‌توانند این کار را به نحو احسنت انجام بدهد. گشت زنی‌های 24 ساعته برای بررسی شبکه فیبر نوری باعث شده تا شرکت‌ها و سازمان‌هایی که از شبکه فیبر نوری استفاده می‌کنند، اطمینان خاطر بالایی داشته باشند. گشت‌های 24 ساعته باعث می‌شود تا در هر ساعت از شبانه روز که شبکه فیبر نوری با مشکلی مواجه شد، نسبت به رفع نقص به وجود آمده اقدام شود. این کار باعث می‌شود تا شبکه فیبر نوری به طور مداوم در دسترس بوده و دچار قطعی نشود.

داشتن ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته برای حفاظت از شبکه فیبر نوری

تجهیزات و ماشین آلات بسیار زیادی برای حفاظت از کابل‌های فیبر نوری مورد نیاز است. اگر از تجهیزات و ماشین آلات روز دنیا استفاده شود، معمولا این کار با دقت و کیفیت بسیار بالایی انجام می‌شود. به همین خاطر شرکت‌هایی که دارای تجهیزات بسیار مدرن هستند، توانسته‌اند رضایت شرکت‌های مختلفی را جلب کند.

مشتری مداری

مشتری مداری یکی از مواردی است که اغلب شرکت‌ها به آن پایبند هستند. معمولا هر شرکت یا سازمانی که ارائه دهنده خدمات است، باید هدف خود را جلب رضایت مشتریان قرار بدهد. این کار باعث می‌شود تا بتواند در مدت زمان کوتاهی از رقبای خود پیشی بگیرد. شرکت‌های ارائه دهنده خدمات محافظتی نیز باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند. هر چه مشتریان رضایت بیشتری داشته باشند، این نوید داده می‌شود که در آینده میزان درآمد نیز افزایش می‌یابد. زیرا مشتریان به سرعت در حال افزایش بوده و این افزایش مشتری قطعا با افزایش سود همراه خواهد بود.
پشتیبانی یکی از اصول مشتری مداری است. هر شرکتی که خدماتی را ارائه می‌دهد، باید به صورت 24 ساعته پشتیبانی داشته باشد تا در صورت نیاز بتوان پیگیری‌های لازم را انجام داد. به همین خاطر اغلب شرکت‌های ارائه دهنده خدمات حفاظت از شبکه  پشتیبانی 24 ساعته را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند.

محافظت فیبرها و کابل فیبر نوری

سرویس مسیر فیبر نوری

سرویس مسیر فیبر نوری باید در فواصل منظم مثلا هر ماه یکبار انجام شود. سرویس مسیر فیبر نوری باعث می‌شود تا کوچکترین مشکلات احتمالی که ممکن است برای شبکه فیبر نوری به وجود آمده تشخیص داده شوند. بدین ترتیب از بسیاری مشکلات می‌توان پیشگیری کرد. زیرا پیشگیری از مشکلات همیشه راه حل مناسبی بوده و هزینه‌های کمتری را همراه دارد. در صورتی که مشکلی برای مسیر فیبر نوری به وجود آمده باشد نیز در کوتاه‌ترین زمان، مشکل برطرف می‌شود. بدین ترتیب سرویس مسیر فیبر نوری هر یک ماه یک بار می‌تواند مشکلات شبکه فیبر نوری را به حداقل رسانده و در صورت بروز مشکل، شناسایی و رفع آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود.

آشنایی با برخی از تجهیزات شبکه فیبر نوری

معمولا شبکه فیبر نوری دارای تجهیزات بسیار زیادی بوده و هر کدام از آنها دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشند. شبکه فیبر نوری معمولا به کابل فیبر نوری نیاز دارد. کابل فیبر نوری معمولا بسیار نازک و شیشه‌ای یا بی رنگ بوده و جنس آن از سیلیکا یا پلاستیک است. معمولا سرعت عبور نور از این کابل‌ها بسیار زیاد بوده و نور از یک طرف وارد کابل و از طرف دیگر خارج می‌شود. بدین ترتیب برای سرعت‌های بالا می‌توان از شبکه فیبر نوری برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده کرد. پچ پنل از دیگر تجهیزات فیبر نوری به شمار می‌رود. پچ پنل را می‌توان تک پورت یا بیشتر انتخاب کرد. معمولا برای انتخاب پچ پنل تعداد کری‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیگتیلپیگتیل فیبر نوری از دیگر تجهیزات شبکه فیبر نوری به شمار می‌رود. پیگتیل فیبر نوری را بهتر با توجه به نوع کابل و سوکت انتخاب کرد تا بتوان بهترین عملکرد را از آن انتظار داشت. پیگتیل فیبر نوری به دو صورت سینگل مد و مولتی مد مورد استفاده قرار می گیرد. پیگتیل فیبر نوری معمولا برای اتصال فیبر به سوئیچ مورد استفاده قرار می گیرد.

جوش فیوژن: معمولا فیوژن فیبر نوری می‌تواند کرهای کابل فیبر نوری را به پیگتیل‌ها متصل نماید. پیگتیل معمولا کابلی است که یک سر آن آزاد بوده و سر دیگر آن به فیبر نوری متصل است.

آداپتور فیبر نوری: معمولا آداپتورهای فیبر نوری را با توجه به نوع کابل و همچنین نوع سوکت پیگتیل انتخاب می‌کنند. آداپتور را می‌توان به عنوان رابط بین پیگتیل و بچ کر دانست که بر روی پچ پنل نصب می‌شود.

پچکورد فیبر نوری: پچ کوردهای فیبر نوری را می‌توان به راحتی برای اتصال پچ پنل به سوئیچ و یا سایر دیوایس‌ها مورد استفاده قرار داد. ماژول فیبر نوری، سوئیچ فیبر نوری و… از دیگر تجهیزات مورد استفاده در راه اندازی شبکه فیبر نوری به شمار می‌رود.

شبکه فیبر نوری

با توجه به توضیحات ارائه شده متوجه شدیم که شبکه فیبر نوری یکی از قدرتمندترین و با کیفیت‌ترین شبکه‌ها به شمار می‌رود. معمولا برای راه اندازی شبکه فیبر نوری از یک سری تجهیزات استفاده می‌شود که نیاز به بررسی‌های منظم دارند. حفاظت از شبکه فیبر نوری یکی از موضوعات بسیار مهم در استفاده از شبکه فیبر نوری به شمار می‌رود. معمولا تجهیزات فیبر نوری نیاز به بازدیدهای دوره‌ای داشته تا در صورت بروز هر گونه مشکلی نسبت به رفع آنها اقدام شود. داشتن تجربه می‌تواند کمک کند تا بتوان شبکه‌های فیبر نوری را بدون هیچ گونه مشکلی محافظت کرد. معمولا افرادی که تخصص کافی ندارند، نمی‌توانند شبکه‌های فیبر نوری را به خوبی محافظت نمایند. بدین ترتیب شرکت‌های مختلف از افراد با تجربه و حرفه‌ای برای حفاظت از شبکه فیبر نوری استفاده می‌کنند.

انواع کابل فیبر نوری

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,80 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

نظرات و دیدگاه ها:

    • مهندس حسنی
      مهندس حسنی :

      سلام. حتما. اتفاقا با توجه به تجربه اجرایی اجرای فیبر نوری برای جزیره کیش و کار اجرایی بر روی شناور با همکاری دوستان اجرایی نسبت به جمع آوری تجارب و آماده سازی محتوایی در خور مخاطبان سایت اقدام خواهد شد. ممنون از توجهتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟