حفاظت از شبکه فیبر نوری

حفاظت یا نگهداری از شبکه فیبر نوری یکی از کارهایی است که به منظور جلوگیری از خرابی شبکه و قطعی در شبکه فیبر نوری انجام می‌شود. با توجه به تخصصی بودن کار، هر فردی توانایی حفاظت از شبکه‌های فیبر نوری را ندارد. بدین ترتیب اغلب شرکت‌ها و سازمان‌ها این امر را به افراد یا شرکت‌های متخصص می‌سپارند.

شبکه فیبر نوری چیست؟

بهتر است قبل از اینکه وارد بحث نگهداری و حفاظت از شبکه فیبر نوری شویم، به معرفی شبکه فیبر نوری بپردازیم تا همه همراهان بتوانند امنیت و حفاظت از فیبر نوری را به بهترین شکل ممکن انجام بدهند. نام دیگری که برای فیبر نوری می‌توان معرفی کرد، تار نوری است. فیبر نوری رشته‌های بسیار باریک و شفافی هستند که توانایی خارج کردن نور وارد شده از یک سر را از انتهای رشته دارند. جنس رشته‌های باریک فیبر نوری می‌تواند از پلاستیک و یا سیلیکا(شیشه) باشد. معمولا شبکه فیبر نوری دارای سرعت بسیار بالاتری نسبت به شبکه‌هایی که با کابل‌های معمولی راه اندازی می‌شوند است. به همین خاطر در مواردی که نیاز به یک شبکه با سرعت بسیار بالاست، می‌توان از شبکه فیبر نوری استفاده کرد.

شبکه‌های فیبر نوری به خاطر سرعت و کیفیت بسیار بالایی که در انتقال داده دارند، برای شرکت‌ها و سازمان‌های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال شرکت مخابرات می‌تواند یکی از بزرگترین مصرف کنندگان شبکه فیبر نوری به شمار برود. صنایع نظامی از دیگر مصارف شبکه فیبر نوری به شمار می‌رود. معمولا ارتباط بین رادارها و همچنین کنترل موشک‌ها می‌تواند با استفاده از شبکه‌های فیبر نوری انجام شود. شرکت‌های سازنده حسگر یا سنسور نیز از فیبر نوری استفاده بسیار زیادی دارند. سنسور های سنجش فشار، جریان الکتریکی، میدان مغناطیسی و… از جمله این حسگرها به شمار می‌روند.

حوزه پزشکی از دیگر مواردی است که در آن می‌توان از فیبر نوری استفاده کرد. معمولا برای تشخیص برخی از بیماری‌ها می‌توان از آن کمک گرفت. فیبر نوری در آندوسکوپی برای تشخیص بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش نیز به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جدیدترین کاربردهای فیبر نوری می‌توان استفاده از آن برای تامین روشنایی را معرفی کرد. در این روش نور مصنوعی و یا نور طبیعی خورشید از طریق تار نوری یا فیبر نوری به محل مورد نظر منتقل می‌شود. نور ارسال شده توسط فیبر نوری هیچ گونه اشعه‌ای نداشته و برای بدن مضر نیست. بدین ترتیب این انتظار می‌رود که در سال‌های آینده استفاده از فیبر نوری برای تامین روشنایی مناطق مختلف بسیار بیشتر شود.

حفاظت از شبکه فیبر نوری

اهمیت نگه‌داری و حفاظت از شبکه

امروزه بحث نگه‌داری و حفاظت از شبکه فیبر نوری بیش از هر چیزی در مباحث مربوط به شبکه‌های کامپیوتری مطرح است. اگر حفاظت از شبکه فیبر نوری با اطمینان بالایی انجام شود، کاربران می‌توانند بدون هیچ گونه دغدغه‌ای از کابل فیبر نوری استفاده نمایند. این در حالی است که امروزه حفاظت از اموال شرکت‌ها دارای اهمیت بسیار زیادی است. معمولا هر نوع اطلاعات و داده‌ای در مدت زمان بسیار کوتاهی در شبکه فیبر نوری ارسال و دریافت می‌شود. بدین ترتیب نیاز است تا شبکه‌های فیبر نوری به صورت دوره‌ای چک شوند تا در صورتی که مشکل خاصی برای آن‌ها به وجود آمده، برطرف شود.

اگر نگاهی به کاربردهای شبکه فیبر نوری بیندازیم، متوجه اهمیت حفاظت و نگه‌داری از فیبر نوری خواهیم شد. معمولا شرکت‌های بسیار بزرگ مانند شرکت مخابرات و صنایع حساس مانند صنایع نظامی از عمده مصرف کنندگان شبکه فیبر نوری به شمار می‌روند. اطلاعات کاربران بسیار زیادی در شرکت مخابرات وجود داشته که حفظ آنها هم برای شرکت مخابرات و هم برای کاربران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین خاطر هر چه حفاظت از شبکه فیبر نوری با دقت بیشتری انجام شود، شرکت‌ها و سازمان‌های بیشتری از آن استفاده می‌کنند. استفاده از شبکه فیبر نوری در صنایع نظامی باعث شده تا متخصصان بسیار زیادی بر روی حفاظت از شبکه فیبر نوری فعالیت کنند. امروزه شرکت‌ها و سازمان‌های کوچکتر نیز برای بهره‌مندی از مزایای شبکه فیبر نوری، تصمیم به استفاده از آن گرفته‌اند. همانگونه که نگه‌داری و حفاظت از شبکه فیبر نوری برای شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ حائز اهمیت است، شرکت‌ها و سازمان‌های کوچکتر نیز به امنیت و حفاظت از شبکه فیبر نوری اهمیت می‌دهند.

حفاظت از تارهای نوری

عوامل موثر در حفظ ایمنی شبکه فیبر نوری

حفاظت از شبکه فیبر نوری به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد که شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات می‌توانند با فراهم کردن همه این عوامل، عملیات حفاظت را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین عواملی که بر روی حفظ ایمنی تاثیرگذار بوده اشاره می‌شود تا همه افرادی که به این حوزه علاقه‌مندند و یا به این خدمات نیاز دارند بتوانند با این عوامل آشنا شوند.

تجربه بالا در حفاظت

یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در کیفیت هر کاری، داشتن تجربه بالا است و امر حفاظت نیز از این قاعده مستثنی نیست. شرکت‌های مختلفی در امر حفظ ایمنی دخیل هستند که برخی از آنها دارای تجربه بسیار بالایی در این زمینه هستند. به همین خاطر معمولا شرکت‌ها و سازمان‌هایی که از شبکه فیبر نوری استفاده می‌کنند، باید چنین شرکت‌هایی را شناسایی کرده تا بتوانند از این طریق از شبکه فیبر نوری با دقت و کیفیت بالایی حفاظت نمایند. داشتن تجربه در حفاظت باعث می‌شود تا کوچکترین مشکلات در کوتاه‌ترین زمان ممکن تشخیص داده شوند و نسبت به رفع این نواقص اقدام شود. بدین ترتیب در صورتی که تجربه بالایی در زمینه حفاظت از شبکه فیبر نوری وجود داشته باشد، از قطعی شبکه جلوگیری می‌شود. قطع شدن شبکه فیبر نوری می‌تواند برای شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، هزینه‌های بسیار سنگینی را به دنبال داشته باشد. بدین ترتیب معمولا شرکت ها و سازمان‌هایی که از فیبر نوری استفاده می‌کنند، با هزینه‌های نه چندان بالایی نسبت به هزینه‌های قطع فیبر نوری می‌توانند به نگه‌داری از شبکه فیبر نوری بپردازند.

در صورت نیاز به نگهداری و محافظت از شبکه کابل فیبرنویر خود می‌توانید با متخصصین بانک فیبرنوری و شبکه در تماس باشید.

نیروهای عملیاتی زبده و گشت 24 ساعته

یکی از عواملی که بر روی کیفیت این حفاظت تاثیرگذار است، به کارگیری نیروهای زبده و کاربلد می‌باشد. معمولا هر فردی که در کار خود خبره باشد، می‌تواند کار محول شده را با کیفیت بسیار بالاتری انجام دهد. بدین ترتیب افرادی که وظیفه این حفاظت را برعهده دارند، اگر دارای تخصص کافی نباشند، قطعا نمی‌توانند این کار را به نحو احسنت انجام بدهد. گشت زنی‌های 24 ساعته برای بررسی شبکه فیبر نوری باعث شده تا شرکت‌ها و سازمان‌هایی که از شبکه فیبر نوری استفاده می‌کنند، اطمینان خاطر بالایی داشته باشند. گشت‌های 24 ساعته باعث می‌شود تا در هر ساعت از شبانه روز که شبکه فیبر نوری با مشکلی مواجه شد، نسبت به رفع نقص به وجود آمده اقدام شود. این کار باعث می‌شود تا شبکه فیبر نوری به طور مداوم در دسترس بوده و دچار قطعی نشود. نیروهای باتجربه و زبده‌ی بانک فیبرنوری می‌توانند ما را در نگهداری و حفاظت شبکه فیبرنوری خود کمک کنند.

مشتری مداری

مشتری مداری یکی از مواردی است که اغلب شرکت‌ها به آن پایبند هستند. معمولا هر شرکت یا سازمانی که ارائه دهنده خدمات است، باید هدف خود را جلب رضایت مشتریان قرار بدهد. این کار باعث می‌شود تا بتواند در مدت زمان کوتاهی از رقبای خود پیشی بگیرد. شرکت‌های ارائه دهنده خدمات محافظتی نیز باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند. هر چه مشتریان رضایت بیشتری داشته باشند، این نوید داده می‌شود که در آینده میزان درآمد نیز افزایش می‌یابد. زیرا مشتریان به سرعت در حال افزایش بوده و این افزایش مشتری قطعا با افزایش سود همراه خواهد بود.
پشتیبانی یکی از اصول مشتری مداری است. هر شرکتی که خدماتی را ارائه می‌دهد، باید به صورت 24 ساعته پشتیبانی داشته باشد تا در صورت نیاز بتوان پیگیری‌های لازم را انجام داد. به همین خاطر اغلب شرکت‌های ارائه دهنده خدمات حفاظت از شبکه  پشتیبانی 24 ساعته را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند.

یکی از اصول اساسی در بانک فیبرنوری مشتری مداری و احترام به مشتریان عزیز است. نهایت تلاش ما حفاظت و نگهداری از شبکه فیبرنوری به بهترین نحو است.

محافظت فیبرها و کابل فیبر نوری

سرویس مسیر فیبر نوری

سرویس مسیر فیبر نوری باید در فواصل منظم مثلا هر ماه یکبار انجام شود. سرویس مسیر فیبر نوری باعث می‌شود تا کوچکترین مشکلات احتمالی که ممکن است برای شبکه فیبر نوری به وجود بیاید تشخیص داده شوند. بدین ترتیب از بسیاری مشکلات می‌توان پیشگیری کرد. زیرا پیشگیری از مشکلات همیشه راه حل مناسبی است و هزینه‌های کمتری را همراه دارد. در صورتی که مشکلی برای مسیر فیبر نوری به وجود آمده باشد نیز در کوتاه‌ترین زمان، مشکل برطرف می‌شود. مشکلاتی نظیر بروز افت و تلفات بالا، فشار زیاد روی کابل یا داکت‌ها، نفوذ آب به داخل محفظه‌ها، کشش و خمش زیاد کابل. بدین ترتیب سرویس مسیر فیبر نوری هر یک ماه یک بار می‌تواند مشکلات شبکه فیبر نوری را به حداقل رسانده و در صورت بروز مشکل، شناسایی و رفع آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود.

داشتن ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته برای حفاظت از شبکه فیبر نوری

تجهیزات و ماشین آلات بسیار زیادی برای حفاظت از کابل‌های فیبر نوری مورد نیاز است. اگر از تجهیزات و ماشین آلات روز دنیا استفاده شود، معمولا این کار با دقت و کیفیت بسیار بالایی انجام می‌شود. به همین خاطر شرکت‌هایی که دارای تجهیزات بسیار مدرن هستند، توانسته‌اند رضایت شرکت‌های مختلفی را جلب کند.

آشنایی با برخی از تجهیزات نگه‌داری شبکه فیبر نوری

معمولا شبکه فیبر نوری دارای تجهیزات بسیار زیادی برای تست و نگه‌داری ‌است و هر کدام از آنها دارای اهمیت جداگانه‌ای هستند. یکی از مهم‌ترین اجزای شبکه فیبر نوری، کابل فیبر نوری است. برای نگه‌داری و یا عیب‌یابی این کابل‌ها باید مرتبا تست‌هایی را جهت بررسی عملکرد صحیح کابل‌ها روی آنها انجام داد. این تست‌ها شامل تست فلوک، تست شبکه، OTDR، تست با قلم نوری یا مالتی‌متر می‌شوند.

تست فلوک: دستگاه تست فلوک یکی از دستگاه ها و ابزارهای اندازه گیری کیفیت و عیب یابی پسیو شبکه است. انجام تست فلوک اطلاعاتی دقیقی را ازکیفیت کابل کشی، متراژ کابل، سرعت شبکه و محل دقیق قطعی کابل نشان میدهد. این تست از کامل ترین تست های موجود در بازار هم به شمار می رود.

تست شبکه: یک تست ابتدایی جهت اندازه گیری متراژ کابل ، خرابی و قطع اتصال ، نویز و همچنین محل ایراد کابل و تست سلامت اتصال ها و یا به اصطلاح وایرمپ WIREMAP است.

تست OTDR: این تست عملیات بازتاب سنجی نور در حوزه ی زمان را انجام می‌دهد، به این صورت که یک سری پالس نوری را به داخل شبکه فیبرنوری مورد تست می‌فرستد و از روی نور بازتاب شده می‌توان به مشخصات سیستم فیبرنوری پی برد.

تست با قلم نوری: این تست به این صورت است که از قلم‌های فیبرنوری برای تشخیص جوش فیوژن بد، شکستگی، خم‌شدگی و ترک خوردگی در تار فیبر نوری استفاده می‌کند. قلم لیزری یا همان قلم فیبرنوری، یک دستگاه ساطع‌کننده نور است که نور خود را به داخل کورهای فیبر نوری می‌فرستد تا در صورت مشاهده اشکال در مسیر کابل مورد نظر و خارج شدن نوری از شکستگی فیبر و یا عدم نمایش نور در انتهای مسیر، پی به اشکال موجود در فیبر نوری ببرد. از قلم فیبرنوری برای

تست با پاورمتر:  از این تست برای اندازه‌گیری قدرت فیبر نوری (optical power) و افت توان (power loss) و بازتاب (reflectance) و افت توان بازگشتی (reflected power loss) استفاده می‌شود. پاورمتر میزان توان فیبرنوری را اندازه‌ می‌گیرد که از روی آن می‌توان به اطلاعات مختلفی دست یافت.

نتیجه‌گیری

با توجه به توضیحات ارائه شده متوجه شدیم که شبکه فیبر نوری یکی از قدرتمندترین و با کیفیت‌ترین شبکه‌ها به شمار می‌رود. معمولا برای راه اندازی شبکه فیبر نوری از یک سری تجهیزات استفاده می‌شود که نیاز به بررسی‌های منظم دارند. حفاظت و نگهداری از شبکه فیبر نوری یکی از موضوعات بسیار مهم در استفاده از شبکه فیبر نوری به شمار می‌رود. معمولا تجهیزات فیبر نوری نیاز به بازدیدهای دوره‌ای داشته تا در صورت بروز هر گونه مشکلی نسبت به رفع آنها اقدام شود. داشتن تجربه می‌تواند کمک کند تا بتوان شبکه‌های فیبر نوری را بدون هیچ گونه مشکلی محافظت کرد. معمولا افرادی که تخصص کافی ندارند، نمی‌توانند شبکه‌های فیبر نوری را به خوبی محافظت نمایند. بدین ترتیب شرکت‌های مختلف از افراد با تجربه و حرفه‌ای برای حفاظت از شبکه فیبر نوری استفاده می‌کنند.

شرکت بانک فیبرنوری با نیروهای متخصص و زبده خود می‌تواند شما را در امر نگه‌داری و حفاظت از شبکه فیبرنوری همراهی کند.

انواع کابل فیبر نوری

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

4 دیدگاه برای “میزان اهمیت حفاظت از شبکه فیبر نوری

  • مهندس حسنی گفته:

   سلام. حتما. اتفاقا با توجه به تجربه اجرایی اجرای فیبر نوری برای جزیره کیش و کار اجرایی بر روی شناور با همکاری دوستان اجرایی نسبت به جمع آوری تجارب و آماده سازی محتوایی در خور مخاطبان سایت اقدام خواهد شد. ممنون از توجهتون

 1. فرهادی گفته:

  سلام. ممنونم از مطالب خوبتون. ایا کورهارو میشه با دستمال کاغذی هم پاک کرد یا حتما باید دستمال بدون پرز باشه؟

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   با عرض سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه دستمال های بدون پرز همانطور که از اسمشون مشخصه پرز ندارن و هنگام پاک کردن کور نوری به همراه الکل این پرزها نمیچسبه به کور ها و موجب کثیف شدنشون نمیشه منتها دستمال کاغذی چون پرز داره پرزها به کور فیبرنوری میچسبن و جای پاک کردن کور بیشتر موجب آلوده شدن کور به پرزها میشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟